Korona Günlükleri – 2

Yazı dizimin ilk yazısını bitirirken, evde zorunlu karantina sırasında faydalandığım yöntemleri paylaşacağımı belirtmiştim. Serinin bu ikinci yazısını bu yöntemlere ayırıyorum. Umarım sizler için de faydalı olur.

Karantina Günlerinde Hayatta Kalma Rehberi

1. Güne Hazırlık Ritüellerinize Devam Edin.
Sabah uyandıktan sonra kıyafetlerinizi değiştirin. Kişisel bakım rutinlerinize devam edin. Saçlarınıza şekil verin, hafif de olsa makyaj yapın, parfümünüzü kullanın. Aynadaki görüntünüze kocaman gülümsemeyi ihmal etmeyin.

2.Meditasyon Yapın.
Bu günlerin kaosundan, mesaj sirkülasyonlarının yarattığı pesimistik düşüncelerden arınıp kontrolü içimize döndürdüğümüz küçük zaman boşluklarının en ideali meditasyon. Ben sürekli meditasyon yapan biri değilim. Geçen eşimle boş boş uzaklara daldığımız bir kanepe seansı sonunda oturup meditasyonu deneyelim madem dedik. Sadece 1 dakikalığına dikkatimizi nefesimize odaklamaya çalıştık. Bu kadarı bile, zihnimizi berraklaştırmamıza, bir nebze olsun içsel huzura kavuşmamıza yetti. Bana göre, dua ve ibadet de meditatif etki gösteriyor insan ruhunda. Karamsar düşüncelerden, olumlu düşüncelere geçerek frekansınızı yükseltmiş oluyorsunuz. Günlük tutup, zihindeki karmaşayı kağıda dökmek de zihnin dağınıklığını toparlamak açısından meditasyonla eş değer. Bunlardan herhangi biri, veya size iyi geldiğini bildiğiniz herhangi bir yöntemle içsel huzurunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Bunun için Türkçe harika bir meditasyon aplikasyonu olan Meditopia‘yı şiddetle tavsiye ederim. Ücretsiz versiyonuna #EvdeKal ismiyle bir seri yüklemişler. Bir diğeri ise, İngilizce meditasyon uygulaması olan “Balance.” Koronavirüs nedeniyle, full paketlerini 1 seneliğine ücretsiz erişime açmışlar. Çok detaylı ve sofistike meditasyon seçenekleri bulunuyor. Bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

3.Gününüzü Planlayın.
Çoğumuz için bugün haftanın hangi gününde olduğumuz önemini yitirdi. Günleri hepimiz aşağı yukarı benzer şeyler yaparak, çalışarak, yemek yaparak, markete giderek, temizlik yaparak geçiriyoruz. Yapılacak şeyler belli olsa da, yine de gün gündür ve sahip olduğumuz en değerli şeylerden biri de saatlerimiz. Net ve iyi bir planlamayla, yapmamız gerekenleri ve yapmaktan hoşlandığımız şeyleri harmanlayıp üretken bir gün oluşturabiliriz.

Evdeki ilk birkaç gün işler çığrından çıkınca, artık her akşam yatmadan önce ertesi gün yapılması gerekenleri ve yapmak istediklerimi madde madde yazmaya başladım. Sabah olduğunda, eşimle de konuşarak günü planlıyorum. Neredeyse her dakikamı planlamaya çalışıyorum. Kızım için 20 dakikalık aktivite seansları oluşturuyorum. Kendim için, şu an yapmakta olduğum gibi iki saatlik yazı yazma seansları planlıyorum. Plan yapmak, zaman alıyor, ama kesinlikle değiyor. Bunu bilgisayarımın başına geçme fırsatı elde edebildiğimde, şu satırları rahat rahat yazabildiğimde daha iyi anlıyorum. 🙂

4.Yeni Kararlar Alın.
Bu illetin en az kendisi kadar can sıkıcı bir sürü yan etkisi oldu. Dışarı çıkamıyoruz. Sosyalleşemiyoruz. (Görüntülü konuşma sosyallik sayılmaz.) Sevdiğimiz tatları deneyimleyemiyoruz. Gezemiyoruz. Spor yapamıyoruz. İçimizdeki panik ve korku dalgası bizi edilgen kılıyor, aslında evde keyifle yapılabilecek film izlemek, kitap okumak, uzaktan eğitim almak gibi aktiviteleri de layıkıyla yapamıyoruz. Bu durum beni çok ciddi bir şekilde hayatı ve hayatta aslında nelerin değerli ve değişmez olduğunu sorgulamaya yöneltti. İnşallah olabilecek en kısa sürede şu dönemleri atlatınca, aslında olmak istediğim kişiye bürünmek için cesarete büründüm. Tüm bunları yapabilecek özgürlüğe sahip olduğum halde, her şey “normal” iken neden ertelediğim konusunda pişmanlıklar yaşıyorum ama zaman pişmanlık zamanı değil. Aksine, umut kaslarımızı harekete geçirebilmek için kararlar alma zamanı! Bana göre, yeni yıldan, doğum günlerimizden, bahar başlangıcından çok daha anlamlı bir tarih. Şimdi bunu deneyimliyoruz, olumsuz duygularımızla yüzleşiyoruz. Lakin inşallah bu illeti beden ve akıl sağlığımızı koruyarak atlatınca, eski günlerimize kıyasla çok daha güçlü olacağız. Böylesi bir güç, asıl olmak istediğimiz kişiye dönüşmekte fevkalede kullanılabilecek bir güç değil de nedir?

5.Bundan Bir Sene Sonrasını Hayal Edin.
Korona dünyadan ne zaman silinir hiçbir fikrim yok. İyimser tahminler var, kötümserleri olduğu kadar… Ortalama bir iyimserlikle düşünüp bundan tam bir sene sonra dünyanın aşina olduğumuz haline döneceğini varsayalım. Bir sene sonra olacakların, nerelere gideceğimizin, nasıl bir biz olacağımızın ve yanımızda kimler olacağının hayalini kuralım. Şu an yapmak isteyip de yapamadığımız şeyleri coşku içerisinde yaptığımızı hayal etmek, özlediklerimize dört kolla sarıldığımızı düşlemek iyi gelecektir hepimize.

6.Şimdiki Sizden Bir Sene Sonraki Size Mektup Var!
Bu günlerde insanın kendi kendine uygulayacağı en etkili terapilerden bir tanesi günlük tutmak. Telefonunuzun notlar kısmına veya bir deftere fark etmez, önemli olan hislerinizi tanımlamanız, zihniniz berraklaşıncaya kadar içindekileri dışa vurmanız. Eğer bunu çok zaman alan zahmetli bir iş olarak görüyorsanız, ki haksız değilsiniz :), o halde en azından bir sene sonraki size teslim edilecek bir mektup yazmayı deneyin. Bu şekilde şimdiki halinizin net bir betimlemesini yapabilir; duygu ve düşüncelerinizi anlamlandırabilirsiniz. Çocuk yaşlarımda kuzenlerimle mektuplaşırdık. Mektubu yazarken tek düşündüğüm, kalemimden akan kelimeler ve mektubu alacak kuzenimin kendisi olurdu. Gelecekteki size yazacağınız bir mektup da ister istemez, zihninize gelecekteki sizi düşürür. Burada da bir önceki aktivede olduğu gibi gelecek hayalinizin bir yansımasını yaşarsınız. Bunu henüz koronavirüs sebebiyle yapmadım ama, üst üste yaptığım çok sene oldu. Hem yazarken, hem de bir sene sonra okurken çok keyif alıyorsunuz, denemenizi mutlaka öneririm.

Sevgiyle, umutla ve sağlıcakla kalın. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s