Alternatif Bir Kış Tatili Olarak Kaplıca

Geçen hafta, kızım ve annemle birlikte meşhur termal suyuna girip şifalanalım diye Afyonkarahisar’ın yolunu tuttuk. Yıllar önce ben henüz bir lise talebesiyken gittiğimiz otelde konakladık. Tesadüf bu ya, otelde liseden bir tanıdığımla karşılaşıp dünyanın ne kadar küçük olduğunu ve zamanın ne kadar hızla geçtiğini andım kendi kendime. Hem kendim hem de 2 yaşına yaklaşmakta olan kızım için, çok keyifli ve bol dinlenmeceli bir tatil oldu. Hal böyle olunca, bu haftanın yazısını okuyanlara bir kış tatili önerisi olsun diye kaplıcaya ayırmak istedim.

Öncelikle… Lisenin sözü açılmışken; lisede Türkiye’yi gerçekten çok seven bir coğrafya hocam vardı. “Ülkemizin yerüstü de yeraltı da pek bir zengin çocuklar, değerini bilelim” derdi. O yaşlarda, “yeraltı zenginliğini değerlendirmenin tek yolu elde bir altın dedektörü ile parsel parsel gezmek olsa gerek…” diye düşünürdüm. Şu son iki üç senedir kaplıca sularının ne muhteşem bir yeraltı güzelliği olduğuna şahit olurken, hep hocamın o sözü aklıma geliyor.

Benim hayatımın ilk 18 senesi, Isparta’da geçti. Isparta’nın da kısmi olarak üzerinde bulunduğu bir hat var ve o hattın altı yararlı bir takım maden ve mineraller ihtiva eden yeraltı suyu kaynıyor. Keçiborlu, Sandıklı, Afyonkarahisar, Kütahya, Denizli, Uşak… Bu merkezlerden, Sandıklı, Kütahya Simav ve Afyonkarahisar’da kaplıca deneyimlerim oldu. Bunlara ek olarak, geçen sene ilk defa Yalova’nın Termal ilçesinde kaplıca kullandım. Bu kadar deneyime bağlı kalarak, bana en hakiki ve şifalı gelen termal suyunun Afyonkarahisar’da olduğunu söyleyebilirim. Termalinden hiçbir şey anlamadığım yer ise, Yalova oldu. Belki benim kaldığım tesisin suyu iyi değildi, bilemiyorum. Yalova, konumu itibariyle İstanbul ve civarında oturanlar için büyük şans. O yüzden Yalova’nın kaplıcalarını hemen elememeyip, gelecekte birkaç tane tesisi daha deneneyeceğim.

Kaplıca suyunun şifasından bahsederken, herkesi kendi beklentisi içerisinde değerlendirmek gerekir sanırım. Şöyle ki, ben 32 yaşındayım, benim beklediğim şifa ile, daha farklı yaş gruplarına mensup olanların umduğu şifa haliyle farklı olacaktır. Ben ne zaman kaplıca suyuna girsem, vücuduma ve yüzüme 10 kilo nemlendirici sürmüşüm gibi cildim yumuşar ve pembeleşir. Kaplıca suyu beni inanılmaz dinlendirir ve derime masaj etkisi yapar. Kaplıca kürüm tamamlandığında ve dönüş vakti geldiğinde tüm şişkinliklerimden arınmış olurum, bir nevi detoks yapmış gibi zinde hissederim. Her seferinde bu beklentileri taşır ve karşılamış olarak evime geri dönerim. Tatilde tanıştığım kişilerle konuştuğumda, kiminin egzaması, kiminin romatizması için geldiğini öğrendim. Sırt ve boyun ağrıları, kireçlenme, kas rahatsızlıkları ve bazı deri hastalıkları için de şifa bulduklarını söyleyenler oldu.

Şayet günün birinde bir kaplıcaya yolunuz düşerse, konakladığınız tesisten termal suyun haricinde şifa sağlayacak başka uygulamaları olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Genelde her tesisin kendine göre hamam-kese, masaj, cilt bakımı, çamur-bitki banyosu, ozon ve fizik tedavi uygulamaları olabiliyor. Kendi ihtiyacınıza göre bunlardan faydalanmak da isteyebilirsiniz. Bu saydığım uygulamalardan benim favorim, kesinlikle çamur. Kimi tesiste kaynayan bir çamurun içerisine giriyorsunuz; kimisinde ise çamuru termal su ile karıştırıp üzerinize boca ediyorlar. İki uygulama da esasen aynı işi görüyor, sadece birisi kişiye özel hazırlandığı için diğerine göre daha steril olabilir. 🙂

Yakın zamanda duyduğum bir söz var, “Eğer yorgun hissediyorsan bırakma, ara ver.” diye. Yorgunluğunuzun sizi tüketmesine izin vermeden, sizi meşgul eden konulara bir es vermeyi deneyin. Bir hafta sonu seyahati planlayabilmek için fırsat kollayın. Böyle bir fırsatı yakaladığınızda, bir kaplıcaya kaçıp kendinizi sıcak ve şifalı sulara bırakmayı düşünebilirsiniz.

Sevgilerimle. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s