En İyi Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Doğacak bebeğe hazırlanıldığı sıralarda muhtemelen ilk akla gelen, bebek arabası olur. Bebek arabasının gerekliliği ve pahada da yükte de ağır oluşu, onu ihtiyaç listesinin ilk maddelerine taşıyor olsa gerek. Benim de ilk aldığım bebek eşyası, bebek arabasıydı. Şimdi de annelik yazılarımın ilklerine konu olacak.

Bebek arabasının detayını basit olarak tarif etmekte fayda var öncelikle.

Yeni doğacak bebeğinizle, 2 yaşına ulaşmış bir bebeğin bineceği bebek arabası aynı özelliklerde olmuyor, işte en bariz farklılıklar burada başlıyor. Bebeğiniz doğunca, onu genelde bir ana kucağı veya portbebe yardımıyla taşıyorsunuz. Gelin önce bu iki gereçten bahsedelim isterseniz:

Ana kucağının özellikleri

1. Bebeğin ilk doğumundan itibaren kullanılır.
2. Genelde bebeğin oturma yeteneğini kazandığı 6-9 aya kadar kullanılır.
3. Ana kucağını elinizde taşımanız gereken durumlar olabilir. (Doktor kontrolleri, ev ziyaretleri… gibi)
4. Ana kucağını bebek arabasına monte ederek kullanabilirsiniz.
5. Ana kucağını oto koltuğu olarak kullanabilirsiniz.
6. Bebek, ana kucağında oturur vaziyette seyahat eder.

Bir markanın ana kucağı ürününü örnek olması açısından aşağıda paylaşıyorum:

Ana kucağına bir örnek

Portbebenin özellikleri

1. Bebeğin yeni doğumundan, bebek belirli bir fiziksel etkinliğe erişinceye kadar kullanılabilir.
2. Portbebeyi gereken durumlarda elinizde taşıyabilirsiniz.
3. Portbebenin içinde bebek yatar vaziyette durur.
4. Portbebeyi arabanıza bağlayabilir, oto koltuğu olarak kullanabilirsiniz.
5. Portbebe, bebek arabasına monte edilip kullanılabilir.

Portbebe görselini de aşağıya ekledim.

Portbebeye bir örnek

Ana kucağı ve portbebeden sonra bilmemiz gereken diğer bir araç ise puset. Puset, ana kucağını ve portbebeyi taşıyan ana araçtır aslında. Bebek büyüyüp, oturabilir hale geldiğinde ana kucağı ve portbebeyi kaldırır; hayatınıza puset ile devam edersiniz.

Pusete bir örnek

Travel sistem denilen bebek arabaları ise, bebeğin doğumundan itibaren kullanabileceğiniz ana kucağı ve/veya portbebe ile birlikte satışa sunulan bir pusetten oluşur. Bebeğin doğumuyla beraber ana kucağı veya portbebeyi bebek arabasına monte ederek kullanmaya başlarsınız. Bir süre sonra bebek büyüdüğünde ise, pusetini kullanarak devam edersiniz.

Travel sistem bebek arabasına bir örnek

Bir de bastonlar var. Bastonlar biraz işin son safhası gibi. 🙂 Şöyle ki bebek artık iyice büyümüş, hatta belki yürümeye başlamıştır. Lakin, bir süre daha sizin performansınızla yürüyemez. Bu sebeple, halen belirli ölçüde taşıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız baston tipi bebek arabalarına bakabilirsiniz. Bu arabaların koltukları, bir ana kucağının koltuğu konforunda değildir tabii. Bu arada, sizin küçüğün de artık büyüdüğü için hassas bir konfora ihtiyacı kalmamıştır.

Baston tipi bebek arabası için de bir örnek görseli aşağıda bulabilirsiniz.

Baston tipi bebek arabasına örnek

Bebek arabası konusunda biraz sözlük bilgisi edindiğimize göre, şimdi tecrübeyle sabit naçizane önerilerime geçebiliriz. 🙂

1. En iyi bebek arabası, para ödemediğiniz bebek arabasıdır.

Hayatınıza yeni birinin katılmasıyla harcamalarınız artacak. Bu nedenle, harcamalarınızı ne kadar doğru yönetirseniz, sizin ve bebeğinizin geleceği için o kadar tatminkar bir ortam oluşturursunuz. Konu bebek arabası gibi yüksek montanlı bir ihtiyaç olduğunda, yapılacak en güzel şey çevrenin “biz artık bebek arabası kullanmıyoruz, bizimkini alabilirsiniz” tekliflerini değerlendirmek olacaktır. Teklif edilen bebek arabası iyi durumdaysa, bu tarz teklifleri kaçırmayın derim. 🙂 İlerleyen zamanda bebek arabasından memnun kalmayabilir, başka bir tane satın almayı düşünebilirsiniz. Ama en azından, bir süreliğine bile olsa ihtiyaç listenizden afili bir maddeyi hiç para ödemeden eksilttiğinizden dolayı rahatlık hissedersiniz. Ayrıca, bir bebek arabasını tecrübe etmiş olduğunuzdan, neyi isteyip neyi istemediğinizi de bilir duruma gelirsiniz.

2.Tek bir bebek arabasıyla idare edebileceğiniz bir araba bulun.

Bebek arabası araştırırken, taşıma kapasitelerine dikkat etmeniz önemlidir. Piyasada 15, 20, 25, 30 kilograma kadar taşıma kapasitesi bulunan bebek arabaları bulunuyor. Bebeğinizin kaç yaşında kaç kilo olacağını tahmin etme şansınız yok tabii ama, burada kendi aktivitenizi göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz. Şöyle ki, çok gezen anne-babalar iseniz, çok sık gezi amaçlı seyahat ediyorsanız bebek arabasını uzun süre kullanacaksınız demektir. Bu nedenle, yüksek kilogramlı taşıma kapasitesi olan bebek arabalarına bakmanız daha yerinde olur. Şayet, uzun vakitler gezmeyi sevmiyorsanız veya bebek yorulduğunda kucağınızda da taşıyabileceğinizi düşünüyorsanız, o kadar yüksek kapasiteli bebek arabalarına ihtiyacınız olmayabilir.

3. Bebek arabasını güvenilir bir satıcıdan alın

Bebek arabaları, birçok aksamın oluşturduğu mekanizmalar olduğundan hasar görmeleri de çok olasıdır. Bu nedenle bebek arabasını, kendi markası altında garanti sağlayan, servis ağı kuvvetli zincir mağazalardan satın alırsanız, daha güvenli bir kullanım sağlarsınız. Bunu bizzat kendim deneyimlediğim için özellikle belirtmek istedim aslında. Biz bebek arabamızı Mothercare’den satın almıştık. 1 yıl sonunda bebek arabasının yan profili ortadan ikiye ayrıldı. Faturasıyla beraber mağazaya götürdüğümüzde, ürünü derhal teslim aldılar. 3 hafta sonunda da bebek arabasını iskeleti tamamen yenilenmiş olarak teslim ettiler.

4. İndirimleri takip edin

Bebek ürünleri satan mağazaların neredeyse tamamı, belirli dönemlerde bebek arabalarında makul indirimler yapıyorlar. Bu indirim dönemlerini takip edebilirseniz, istediğiniz bebek arabasını daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Özellikle Şubat ayında, E-bebek, Joker ve Babymall mağazaları indirim dönemine giriyor ve farklı günlerde, farklı ürün gruplarını indirime sokuyorlar. Bebek arabası alışverişinizi bu döneme denk getirmeyi düşünebilirsiniz.

5. Hafif bebek arabalarını tercih edin

Kızım şu an 21 aylık. Bu 21 ayda iki bebek arabası deneyimimiz oldu. Bebek arabalarımızdan bir tanesinin ağırlığı 15 kiloyu bulurken, diğeri 3,8 kilogram. İki arabanın kullanımındaki rahatlık farklını kelimelerle tarif etmem imkansız gerçekten. 🙂 İki arabadan da tamamıyla memnun olduğumu söyleyemem ama, bebek arabasını aldığım zamana dönsem öncelikli kriterim bebek arabasının ağırlığı olurdu.

Bebek arabasının ağırlığını en çok arabayı otomobilin bagajına koyup çıkarttığınızda ve seyahat esnasında hissediyorsunuz. Bebeğin konforu kadar, anne babanın konforu da önemli, bu yüzden uzun vadeli rahat bir kullanım için bebek arabasının ağırlığı büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s