Yeni Bir Başlangıç Yapmak

2018 senesinin son günlerinde başladığım blogumun ilk yazıları, yaklaşmakta olan yeni yılda yeni başlangıçlar yapmak üzerineydi. Yeni yıl metaforu yeni başlangıçlar için çoğunlukla kullanılıyor. Bununla birlikte, haftanın ilk günü olan pazartesi, ay başları, mevsim döngüleri gibi anlar yeni başlangıçlar için çok tercih edilesi olabiliyor. Halbuki, her bir yeniden doğuş nasıl güneş için bir başlangıç anı ise; buna şahit olan insanlar için de eşsiz bir yeniden başlama zamandır.

Şayet kendinizi hayatınız üzerine yeni kararlar alıp, hedefler belirleyecek kadar motive veya hazır hissetmiyorsanız; size yazının devamında bahsedeceğim birkaç minik uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Yapılacaklar Listenizi Temizleyin

Yeni bir başlangıç isteğimizden bizi alıkoyan en önemli şey belki de hali hazırda yapılmayı bekleyenlerdir. “Dur bir şunu halledeyim de öyle…” Yapılacaklar listenizi bir gözden geçirin veya yeni bir liste hazırlayın. Sonrasında, listedeki maddelerin tamamlanması için elinizden geleni yapacağınız bir hafta süre tanıyın kendinize. Bu bir haftada, doktor randevularınızı alın, varsa bankacılık işlemlerini tamamlayın veya evinizde onarılmayı bekleyen kısımlar için harekete geçin. Bir haftanın sonunda, yapılacaklar listenize tekrar göz gezdirin. Listedeki maddelerin hepsi tamamlanmamış olsa bile, geçen bir hafta boyunca hayatınızın patronu olmanız sizi yeni başlangıçlar yapmanız için oldukça motive kılacaktır.

Nevresim Takımınızı Değiştirin

Yeni yıkanmış, mis kokan örtülerde yatmanın fayda/efor oranı oldukça yüksektir. 🙂 Benim modumu bu kadar hızlı bir şekilde yukarı çeken çok az şey sayabilirim size. Temiz bir yatağa ek olarak, eğer kokusundan hoşlanıyorsanız lavantadan da faydalanabilirsiniz. Sakinlik ve huzur sağlayıcı bir etkisi olan lavanta yağını doğrudan yastığınızda birkaç damla olarak kullanabileceğiniz gibi, bir pamuğa dökerek koku yastıkları da oluşturabilirsiniz.

Evinizi Temizleyin

Burada bahsettiğimiz temizlik ne kadar “derinlik” ve “detay” içerirse, o kadar güçlü bir başlangıç ortamı yaratmış olursunuz kendinize. Temizlikten sonra, eşyaların veya dekoratif objelerinizin yerlerini değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Kitaplarınızı farklı bir şekilde yerleştirebilir, çekmecelerinizi yeniden organize edebilirsiniz.

Yeni yıkanmış perdeler de, en az yeni yıkanmış çarşaflar kadar evinize tazelik ve zindelik katar. Buzdolabınızı da elden geçirip, içeriği ve görüntüsü daha hoşunuza giden bir buzdolabı oluşturabilirsiniz.

Yeni Bir Stil

Konu değişmek olunca stilden, hele kadınlar için saç kestirmekten bahsetmemek olmazdı. Coco Chanel’in “saçını kestiren kadın, hayatını değiştirmek üzeredir.” diye bir sözü bulunuyor. Çünkü saçımız ufak bir değişiklikle, görünüşümüzü oldukça değiştirme etkisine sahip. Bu farklılık hissiyatı saçımızdan hayatımıza yansısın istiyoruz ki, bence çok yerinde bir düşünce şekli. 🙂 Görünüşünüzde bir farklılık yaratmak için, saçınızın kesimini veya rengini değiştirebilir; kendinize mevcut tarzınızla farklılık gösteren bir iki parça giyim eşyası alabilirsiniz.

Telefonuzun ve Bilgisayarınızın Duvar Kağıdını Değiştirin

Telefon ve bilgisayarımızda kullandığımız duvar kağıtları, gün içerisinde en çok gördüğümüz şeylerden biri olabilir. Burada bir farklılık yapmanın etkisi büyük olabilecektir bu sebeple. Yeni duvar kağıdınızda, başlangıç kararınızı çağrıştıran bir resmi tercih edebilirsiniz hatta.

Yeni Bir Not Defteri

Benim için sayfaları doldurulmamış, gıcır gıcır, yeni bir defter kadar yeni bir başlangıç çağrışımı yapan çok az nesne vardır. Bu defteri, istediğiniz gibi karalayıp doldurmakta özgürsünüz. Nasıl doldurulacağına ilişkin bir iki naçizane fikir önerisi şu şekilde:
1. Hayallerinizi, hedeflerinizi yazabilirsiniz.
2. Hayatınızla ilgili listeler yapabilirsiniz. (Sevdiğiniz müzikler, kitaplar, ilham aldığınız insanlar, etkilendiğiniz özdeyişler…)
3. Günlük olarak kullanabilirsiniz.
4. Gördüğünüz yerlerden, okuduğunuz kitaplardan, dinlediğiniz şiir ve müziklerden edindiğiniz notları yazabilirsiniz.
5. Planlar yapmak ve bu planları takip etmek için kullanabilirsiniz
….

Harekete geçmeye karar verdiğiniz an, aslında değişmeye başladığınız andır. Ruhunuzu ve bedeninizi harekete geçirin ve sonrası için kendinizden mucizeler beklemeden, ufak bebek adımlarıyla akışta kalın. Zamanın işbirlikçiniz olmasını kabul ederseniz, gerisini sizin için o halledecektir.

Sevgilerimle. BV.

Okumak isterseniz, yeni yıl yeni başlangıçlarla ilgili yazı dizisini şu linkte bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s