Yogadan Sağladığım Faydalar

Yogayı çok daha önce keşfetmiş olmak isterdim. Bundan 10 sene önce, zihnimin bugünlere kıyasla çok daha allak bullak olduğu zamanların birinde mesela. Şöyle iki hallaçlayıp kendine getirir, allayıp pullar düzene sokardım zihnimi, ne iyi olurdu. Ayrıca zaman sıkıntısı da nedir bilmediğim zamanlardı. Şimdiki gibi iki arada bir derede değil, zamanda yavaşlar yavaşlar öyle vakit geçirirdim yogayla. Yine de bu halime şükrediyorum. Haftada bir kez yapınca bile reset butonuma basılmış gibi hissettiriyor çünkü. Şunu da eklemem gerekir ki: Yoga yapmakla geçen 1 saatin algısı, bende çok daha fazla saat oluyor çoğu zaman. O 1 saate ne düşünceler, ne farkındalıklar sığıyor kelimelerle ifade etmesi zor gerçekten…

Yoga bedeni esnettiği kadar, zihni de olabildiğince esnetir; yoganın kendisi de esnek bir oluşum çünkü. Tasvirinin de, güdülen amacın da, sağlanan faydanın da kişiden kişiye değişeceğini düşünüyorum bu yüzden. Bu yazımda yoganın benim iyilik halime katkılarını, yoga yaparak sağladığım faydaları paylaşmak istiyorum.

1. Anın İçerisinde Kalmak

Yoga yapıp pozların içine girerken bakışlarımı içime döndürebileyim diye gözlerimi kapatıyorum çoğu zaman. Gözlerimi kapamaya göreyim, anında tüm düşünceler beynime hücum ediyor. Şöyle bir bakıyorum da: geçmiş düşünceler, endişeler, gelecek kaygıları, yapılması gerekenler… İçinde bulunduğum ana dair neredeyse hiçbir düşünce yok. Sonra kendimi zorlamaya çalışıyorum. Düşünce tomarının gitmesini bekliyor sonra zihnimi burnumun ucuna, oradan giren havaya odaklıyorum. Meditasyonun en basit uygulamalarından biri olan bu eylem, gerçekten de hem bedenen hem zihnen o anla senkronize kalmamı sağlıyor. Yoga boyunca bu etkinliği koruduğumda, sahiden de tüm bir seans boyunca yoga yaptığımın hissinde olabiliyorum.

Bu bahsettiğim anda kalma durumunun, sadece yoga yapıyorken değil, hayatın herhangi bir anını yaşarken farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ancak bu şekilde tüm hücrelerimizle yaşadığımızı duyumsayabiliyor; üzerimizdeki etkisini daha uzun süreyle yaşatabiliyoruz. Anın içerisinde kalabilmek için, gelen düşünceleri kovalamakla cebelleşmeyip; onlara takılmadan geldikleri gibi gitmelerini beklemek yapabileceğimiz ilk şeylerden. Sonrasında etrafımızı çevreleyen şeyleri daha fazla görmeye çalışarak, soluduğumuz havanın burnumuzdan içeri girişini, oradan da ciğerlerimizi dolduruşunu hissederek andaki varlığımızı daha uzun süre koruyabiliriz.

2. Nefes

Nefesi doğru ve etkin bir şekilde vücudun hedef bölgelerine yönlendirebilmek yine yoganın en temel odaklarından. Yogaya ilk başladığımda, hocanın nefesinizi alt karnınıza alın derken ne demek istediğini pek anlayabildiğimi söyleyemem ama, nefes ala ala, vere vere otomatik bir kontrole dönüştü. Bedenimizin belki de en hayati eylemi olan nefes almayı doğru yapmak bir kenara dursun, yapmayı bile unutuyoruz kimi zaman. Farkına varamadan vücut artık asgari ihtiyacını karşılayacak şekilde soluyup, toksik olanı bırakıyor. Halbuki, nefesi doğru kullanmak vücudumuza ihtiyacı olan şifayı her daim sağlayabilir. Baş ağrısı, kas ağrıları, uykusuzluk, stres, anksiyete, mide bulantısı gibi kronik bile denebilecek birçok rahatsızlığın nefesle çözülebildiğini yoga sayesinde deneyimleyerek öğrendim.

3. Zihni Organize Etmek

Hayatlarımızda edindiğimiz kimlikler ve bu kimliklerin tamamının birden aynı anda hayatta tutunma çabası, hayatlarımızı kaosa çevirebiliyor. Farklı kimliklerimizin farklı ihtiyaçlarını önceliklendirmeye çalışırken zihnimiz düşünce yumaklarına dönüşebiliyor. Yoga sırasında zihni, hareketi gerçekleştirmekte olan bedeninize ve aldığınız nefese odaklarsınız. Zihninize akın eden düşüncelerin, geldiği gibi gitmesine izin verirsiniz. Bu durum zamanla, düşüncelerinizin sadeleşmesinin önünü açar. Ayrıca zihniniz düşünceyi şekillendirebilecek hale gelir, işinize yaramayan düşüncelerin üzerinde eskisi kadar çok durmadığınızı fark edersiniz.

Evlerimizde daha organize bir yaşam sürdürebilmek için, nasıl öncelikle dağınlıklıktan kurtulmak ve biraz sadeleşmek gerekiyorsa; zihnin de benzer şekilde organize olabilmesi için işe yaramayan düşüncelerden arınarak dingin kalması gerekir. Zihin daha az ve işe yarayan düşünceyle dolu iken, düşünceleri yönlendirmek de daha kolay hale gelir.

4. Bedensel Farkındalık

Yaşamlarımızı bedenlerimizin içinde sürdürüyoruz. Bedenlerimizi oradan oraya taşıyor, besliyor ve ilgi gösteriyoruz. Varlığımızdan bahsederken, çoğunlukla bedenimizi bir bütün olarak algılama yanılgısına düşüyoruz. Halbuki, bedenimiz onu oluşturan organ, doku, kas, hücreler… gibi bir çok farklı yapıdan oluşuyor. Yoga sırasında, bedenin farklı noktalarını hedef alan pozların içerisine girer çıkarsınız. Birkaç dakikanızı o pozda geçirip, zihninizi hedef bölgeye odaklamayı başarabilirseniz, esrarengiz bir şekilde o bölgedeki tüm canlılığı keşfetmeye başlarsınız. Sanki içeride bir gözünüz açılmıştır ve omurlarınızın arasına göz gezdirmektedir. 🙂 Böylelikle bedensel farkındalık artar. Bu sayede, bedeni daha doğru şekilde algılar; ona iyi ve kötü gelen şeyleri daha fazla ayırt etmeye başlarsınız.

Namaste. ❤ BV.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s