Kış Hastalıklarını Atlatmak İçin Öneriler

Kar beklerken sağanak yağmura uyandık bugün, bir ara donar da kara dönüşürler mi ki damlalar? 🙂

Dün kış mevsiminde, hastalıklardan kaçınabilmek için uygulayıp fayda sağladığım bazı önerileri paylaşmıştım sizlerle. Bugün ise, hasta olma durumunda hastalığı üzerimden atmak için yaptıklarımdan bahsetmek istiyorum. Sözünü etttiklerim, nispeten kolay atlatılabilen soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar. Bu tür hastalıklar kendini çabucak belli edebiliyor: ya boğaz ağrısı ile başlıyor, ya hafif bir kırgınlıkla…

Burada bahsedeceğim öneriler, hastalık henüz kapıyı çaldığında yapmaya başlayıp, hastalığı kapıdan döndürmemi sağlayan yöntemlerdir. Bir sağlık uzmanı olmadığımı, ihtiyaç durumunda doktorunuzu ziyaret etmeniz gerektiğini, amacımın kendi alışkanlıklarımı paylaşmak olduğunu belirtirim.

1. Ihlamur ve Adaçayı Mucizesi

Başlıkta mübalağa yaptığımı düşünmeyin: bu iki ot, sahiden de hayatımın mucizesi benim. Özellikle kış aylarında, ot hallerini ve sallama poşetleri evde stoklarım. Çalışıyorken de, ilk çekmecemin demirbaşı idiydiler. Ne zaman hasta olacağımı hissetsem yeteri miktarda tükettiğime emin olana kadar demler demler içerim. İşe yaramadığına bir kez bile şahit olmadım.

2. Bal

Ortaokuldayken ismini hatırlamadığım bir derste, bir ünite boyunca balı ve arıları öğrenmiştik. Arıların takdire şayan yaşamlarını, ve ürettikleri abı hayat türevi besinleri, hayranlıktan ağzım beş karış açılmış şekilde dinlediğimi anımsıyorum. O zamanlardan beri bala, özellikle hakkaniyetle üretilmiş ballara tutkunum. Hastalık zamanı ise bal benim için bir antibiyotik gibidir. Ihlamur veya adaçayının içine karıştırarak tüketebildiğim gibi, bazen de zencefil ve tarçınla karıştırarak kendime pastil benzeri bir şey yapıyorum.

3. Limon

Limon! Başka bir mucize yiyecek! Midemin aşırı asitten erimeyeceğini bilsem dilim dilim kesip yiyeceğim, o kadar severim limonu. 🙂 Sadece kokusuyla bile zinde olur, şifa bulurum. Hastalık zamanı, limonun suyunu sıkıp sıcak suya karıştırarak içerim. Bazen de suyunu yukarıda belirttiğim ıhlamur veya adaçayına karıştırarak içtiğim olur.

4. Zencefil

Çok önceden karşılaştığım bir yazıda, “sarı renkli yiyeceklerin iyileştirici gücü” gibi bir ifade okumuştum. Yazıda ifade edilmek isteneni şimdi anladım sanırım. Dört maddedir sarı gıdalardan bahsediyorum. 🙂 Zencefili, yakın bir geçmişte keşfettiğimi söyleyebilirim. Çok farklı kullanım alanları olmasına rağmen, tadı ve kokusu pek hoşuma gitmediği için eve sokmuyordum. Ta ki hamileliğime kadar… “Hamilelik bulantısına çareler” konulu bir yazı yazsam -ki yazacağım bir vakit- yazının baş konuğu zencefil olurdu. (Hamile okuyucular, hamilelikte baharat kullanımı kritiktir, doktorunuza danışmadan tüketmemenizi öneririm.) Velhasıl o zamandan beri zencefil alternatif ilaçlar listemin başını çekiyor. Sımsıcacık bir süte, bal ve zencefil karıştırıp içmek özellikle boğaz ağrılarıma her daim iyi geliyor.

5. Tarhana

Kış ile özdeşleşmiş bir çorba tarhana. Bence kaynatıp içmek için hasta olmayı beklemeyip, kış öğünlerinin arasına serpiştirmeli tarhanayı… Dumanı üstünde bir tarhana çorbasının beni yataktan çıkarmışlığı vardır, gücüne o denli inanırım bu yüzden. Tarhana da bal gibi, şöyle aslına uygun üretilmiş olanı bulup almak gerek lakin, kolay bulunmayabiliyor. Ben süpermarkette bulduğum zaman sepete atıyorum. Zaman zaman peynirle, şehriyeyle veya kıymayla pişiriyorum. Tarhana çorbasının pişirilişi yöreden yöreye, kişiden kişiye farklılık gösterse de bence her türlüsü antibiyotik etkisi sağlıyor.

Ben soğuk algınlığı ve türevi hastalıklar için genelde ilaç kullanmamayı tercih ediyorum. Bu yukarıda saydığım, aslında çok da aşina olduğumuz yöntemlerle atlatmaya meyilliyim.Yapabildiğim bir diğer şey ise, dünkü yazımda belirttiğim uygulamalarla hastalıklardan kaçınmak. Eh, artık gerisi de tevekküle kalıyor. 🙂 Allah, dermansız hastalıklardan korusun.

Dünkü yazıma ulaşmak isterseniz, buradan erişebilirsiniz. Kışınız sağlıkla geçsin.

Sevgilerimle. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s