2019’un Hayal Panosu

“Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapyalnız,
Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervâsız,
Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!…
İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.” Yahya Kemal Beyatlı

2018’in son gününe eriştik nihayet. Herhangi bir günden pek de farkı olmayan bir Pazartesi yaşıyorum. Yarın da muhtemelen herhangi bir gün olacak, tatil olması dışında. Bugün, yarın ve sonraki günlerin hepsi birer takvim yaprağı… Önemli olan, gelen yılı nasıl bir hevesle karşılayacağımız. Bundan çok daha önemli ve gerekli olan ise, tüm yılı aynı heves, coşku ve umutla yaşamamız.

Hayatınızda sizin iradenizle gerçekleşmiş herşey, başta bir hayal ürünüydü. Önce zihninizde hayat buldu, sonra gerçeğe dönüştü. Belki aklınızdan ışık hızında geçen bir düşünce bulutuydu, belki her geceki düşünüz. Her ne ise, düşlerinizde hayat bulmasaydı, onu yaşayamazdınız. Hayaller muazzamdır. Herşeyin sonsuz olduğu evrenle iletişime geçmemizi sağlarlar ve -şayet isterseniz- size iyi hissettirirler. Hayaller özgürdür; sınır veya abartı tanımaz. Hayallerinizde istediğiniz kişi olabilir, istediğiniz kişilerle bir araya gelebilir, istediğiniz gibi hissedebilirsiniz. Hayallerde yaşamak demeyelim ama, hayallerle yaşamak her zaman ihtiyacımız olan ve bizi daha fazla insan kılan bir yaşayış biçimidir.

İnsanın zihninden bir günde sayısız düşünce geçiyor. Geçmiş, gelecek, pozitif hisler, olumsuz düşünceler, istekler, arzular, hayaller… Gün içindeki herhangi bir “t” anında durup, “aklımdan ne geçiyor bi bakayım” diye düşünmeyiz. Zihnimizdekiler anafor misali döner durur ve bir süre sonra kaybolur. Halbuki böyle bir şansımız olsa, düşünceler dönerken “harika bir fikir algılandı!”, “hayal alarmı!” gibi bir uyarı alsak özellikle kendimizi tanıyabilmemiz için pek faydalı olurdu. Düşünceleri sürekli izleme şansına sahip olamasak da, sırf hayallere ayrılmış vakitler ayırabiliriz kendimize. Biraz müzik, belki sessizlik, rahat kıyafetler… Belki uzanır, belki oturur pencereden dışarı bakarsınız. O vakitler, hayallerinizi aklınıza getirmeye çalışın, tıpkı 6 yaşındayken yaptığınız gibi hayal kurun. Bir, iki veya daha fazla hayal kuracaksınız belki. Şimdi sıra bunları kaydetmeye geldi, yoksa uçup gitmeye mahkum olurlar. Not alıp, her zaman görebileceğiniz bir yere bırakabilirsiniz ki, size sürekli kendilerini hatırlatabilsinler hayalleriniz. Veya, görselleştirmeyi seçebilirsiniz. İşte bu görseller bütününe hayal panosu deniyor. Hayallerinizin büyük resmi başka bir deyişle.

Hayal panosu oluşturma fikirlerini şöyle sıralayabilirim:

1. Dergi arşivinizden beğenip kestiğiniz resimler ve size iyi hissettiren hatıralıkları bir panoya sabitleyip, duvarınıza asabilirsiniz.

2. Yine dergi görsellerinden, hoşunuza giden minik objelerden, notlardan bir kutu hazırlayabilirsiniz.

3. Stok fotoğraf siteleri, Google Görsel Arama ve -tabii ki- Pinterest’ten faydalanıp hayallerinize en yakın görseli seçerek dijital ortamınıza kaydedebilirsiniz. Sonrasında, bu görsellerden bir kolaj hazırlayabilir; kolajı bilgisayarınızda veya telefonunuzda duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz.

Ben de bugün kendi hayal panomu dijital olarak hazırladım ve sizlerle paylaşıyorum. 🙂

Fotoğraflarımın tamamı Pinterest’ten. Pinterest’te bir panom da var hayallerim için. Hayallerimin görsellerini nasıl seçtiğimi soldan sağa ve yukarıdan aşağıya anlatıyorum:

1. Hayalimdeki evimden bir köşe: açık renkler, kitaplar, rahat bir kanepe ve bol mum ışığı.

2. İçimdeki renkli kişiliği yansıtıp bana sürekli hatırlatan bir resim.

3. Bol kitap ve en sevdiğim mevsim: Sonbahar

4. Fotoğraf çekme tutkusunu hatırlatan bir resim.

5. Yine başka bir tutkum olan seyahati bana hatırlatan bir resim.

6. Anne-kız, birlikte kitap okuyorlar. Kızımla yapmayı en sevdiğim ve hayatıma daha fazla dahil etmek istediğim aktivitelerden kitap okumak.

7. Dünya aslında çok güzel. Dünyanın güzelliğine karşı salıncakta sallanan kız, bana iyi hissettiriyor.

8. Dostlarla oturulan sıcak ve samimi bir yemek sofrası. Kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden biri. ❤

“Hayal Panosu” benim için her zaman iş görmüştür. O yüzden, her zaman böyle afilli bir tablo hazırlayamasam da, kendimi iyi hissettiren resimleri hep görebileceğim bir yere asarım. Zihninize hayallerinizi sürekli olarak göstermek, varlığınıza hayali gerçekleştirmek için itme kuvveti veriyor bana göre. Sonrası ise, sizden daha büyük ve kadîr bir gücün yolunuzu aydınlatmasına kalıyor.

Yeni yıl, hayalleriniz için elinizden gelenin en iyisini ortaya koyacağınız bir yıl olsun. 2019 yılının son gününde kendinize yönelteceğiniz “elimden geleni yaptım mı?” sorusununa yürekten bir “Evet” yanıtını vereceğiniz bir yıl yaşayın dilerim.

Blog’un ilk yazılarını içeren #2019Gelmeden yazı dizisi, 2018 yılı ile birlikte son buluyor. Farklı içerikte yazılarla 2019’da tekrar tekrar burada olacağım. Yazıda 6 yaşımızdaki halimizden bahsetmişken, “seneye görüşürüz” demeye ne dersiniz? 🙂 

Sevgiler. BV. 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s