Yeni Yıl Hedefleriniz için İlham Alabileceğiniz 5 Kitap Önerisi

“Oysa hayatın sırrı, yedi kere düşüp sekiz kere ayağa kalkmaktı.” Paulo Coelho – Simyacı

Kapıdaki 2019 senesini karşılamaya çok az kaldı. Haliyle #2019Gelmeden serisini sonlandırmaya da… Dün, hedefleri gerçekleştirmek için yararlanabileceğimiz 5 aplikasyonu konuşmuştuk. Bugün ise, yine hedeflerimiz doğrultusunda ilham alabileceğimiz kitaplardan bahsedeceğiz.

1. Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, insanın gerçekliğini ve hayallerini arama yolunda insana ışık tutan bir kitap. Satırları çizilesi, notlar alınası ve ihtiyaç duydukça tekrar tekrar bakılası bir referans kaynak. Yazar, bu kitabında evrenin ve ruhun gizini okuyucuya aktarabilmeyi amaçlamış sanki. Sakladığım notlardan bir alıntı yapayım size:

“Birşeyi gerçekten istersen bütün evren onu gerçekleştirmen için işbirliği yapar. … Her zaman ne istediğini bilmek zorunda anımsa. … Talih ve rastlantı kelimeleri evrenin işaretleridir.”

2. Mutluluk Projesi – Gretchen Rubin

Gretchen Rubin çok iyi bir konuşmacı, yazardır. Bu kitabıyla benim için bir ilham perisi olmuştur ayırca. Kitap, yazarın bizzat kendisinin 1 yıl boyunca hedeflerini nasıl belirlediğini ve uyguladığını anlatır. Her ay, üç dört farklı konu belirleyerek bu alanlara yoğunlaşır; aksiyonlar alır, derslerini çıkartır. Geçen bir yılın sonunda, kendisi ve ailesi için arzu ettiği deneyimlere sahip olur.

3. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey

Bu kitaba kişisel gelişim kitaplarının duayeni desem, abartmış olmam sanırım. Kitap, kendi hayatlarımızda etkin olabilmemiz için sahip olmamız gereken alışkanlıklardan bahseder. Devamında ise, bu alışkanlıkların hayata olan etkilerini örneklerle, incelemelerle anlatır. Kitabın önerdiklerini hayatınıza entegre edebilmeniz halinde, hayatınızın sorumluluğunu tamamen kendinize geçirmeniz kaçınılmaz olur.

4. Düşünce Gücüyle Tedavi – Louise Hay

Pozitif düşüncenin gücü ile ilgili tek bir kitap okuyacak olsaydım, hakkımı bu kitaptan yana kullanırdım. Louise Hay, kendi hastalığını iyileştirmek için medikal yöntemleri reddedip kendi düşünce gücünü kullanıp iyileşebilmiş biri. Kitap genel olarak geçmişteki kötü anılara ve bunlara sebep olan kişilere karşı duyulan öfkenin yerine, affetmeyi ve kabullenmeyi öneriyor. Arka birkaç sayfada ise, çeşitli hastalıkların duygusal nedenleri ve kendimizi iyileştirmek adına ihtiyacımız olan olumlamalar listeleniyor.

5. Para Kazanmak Senin Elinde – Jen Sincero

Bu kitabı ben de bir bloggerın tavsiyesi üzerine okudum ve para konusunda bakış açımı değiştirdi diyebilirim. Para etrafında dönen düşüncelerin bazen ne kadar çarpıtılmış olduğu hakkında farkındalık yaratabilen bir kitap. Paranın ve para akışının bir enerji olduğunu; bu akışın bize de uğrayacağı yönündeki inanca bağlı kaldığımız takdirde, eninde sonunda paranın bizi bulacağını söylüyor. Konu para olunca düşünceler biraz çekinceli olabiliyor, “para kötüdür, fazla para iyilik getirmez” gibi. Aslında parayı iyi niyetinizle sizin ve ailenizin hayrına harcamayı düşündüğünüzde para kulağa o kadar da “kirli” gelmiyor. Siz de para ile ilgili olumsuz düşünce kalıplarına veya deneyimlere sahipseniz, bu düşüncelerin farkına varıp değiştirmenizde etkisi olabilecektir kitabın.

2019’a bir gün kala, kendimizi ve hayallerimizi gerçekleştirme konusunda faydası olabilecek kitaplardan minik bir okuma listesi hazırlamış olduk. Yarınki yazıda kutunun dışına çıkıp, hayallerimizin büyük bir resmini yapmaya çalışacağız: bir hayal panosu hazırlayacağız. Görüşmek dileğiyle.

Sevgiler. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s