Yeni Yıl Hedeflerini Gerçekleştirmenizi Kolaylaştıracak 5 Aplikasyon

“Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir.” Roz Townsend 

Dün paylaştığım yazı, 2019 hedeflerinin son yazısı idi ve o yazıyla beraber yeni yıl hedeflerini tamamlamış oldum. Bugünkü yazıda ise, yeni yıl hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken yararlı olabilecek bazı telefon aplikasyonlarından bahsedeceğim. 

1. Google Takvim

“Her telefonda zaten bir takvim bulunuyor, ikinci bir takvime neden ihtiyacımız olsun ki” diye düşünüyorsanız, şöyle cevap verebilirim: Ben iPhone kullanıcısıyım ve telefonun ajandasını kullanırken çok zorlanıyorum. İhtiyaçlarıma karşılık vermiyor ve biraz da karışık buluyorum açıkçası. Bu nedenle, önemli tarihler, hatırlatmalar, etkinlikler hep Google Takvim uygulamasında. Arayüzü bence çok daha basit, kişiselleştirmek daha kolay ve keyifli bir kullanımı var.

2. Google Keep

Yapılacaklar (To-Do) listelerini seviyorsanız, Google Keep’i kullanmayı da seversiniz diye düşünüyorum. Google Keep, farklı kategorilerde listeler oluşturmanızı ve bunları takip edebilmenizi sağlıyor. Rutin listelerinizi, ana sayfanıza sabitleyebiliyorsunuz; bu sayede tekrar tekrar aynı maddeleri içeren bir liste yapmanıza gerek kalmıyor.

3. Forest

Forest benim şu ana kadar kullandığım en yaratıcı uygulamalardan. Çıkış noktası Pomodoro tekniği. Bu teknik: “çalışmalarınızı 25’er dakikalık periyodlarla gerçekleştirin.” der. Tekniğin savunucusu, insanın optimal odaklanma süresinin 25 dakika olduğunu söyler. Forest uygulaması aslında 25 dakikalık bir zamanlayıcı (timer). 25 dakikalık sürenizi başlattığınızda ekranınızda bir ağaç yetişiyor, filizleniyor ve dallanıp budaklanmaya başlıyor. 25 dakika içerisinde telefonunuzda başka birşeye bakarsanız, ağacınızın yetişmesi sonlanıyor. 25 dakikayı tamamlarsanız ise, bir ağacınız oluyor. Bu şekilde uygulamayı birçok kez kullanıp 25 dakikalık süreleri tamamladığınızda ise bir ormanınız oluyor. Forest, oluşturulan ormanlara karşılık, doğayı gerçekten de yeşillendiyor. Odaklanma başarınız, dünyada dikili bir ağaca da vesile oluyor. 25 dakikalık süreyi egzersize, odanızı toplamaya, yapmak istediğiniz ama yapmaya üşendiğiniz bir işe ayırabilirsiniz. “Bir sıfırdan iyidir.” 🙂

3. Trello

Trello bir proje yönetim aracı. Hedeflerinizi projelendirip, projeleri de küçük parçalara ayırmanızı ve her bir küçük parçanın altında aksiyonlarını belirtebilmenizi sağlıyor. Projeyi oluşturan her bir görev için yapılacaklar listesi belirlemeniz ve başlangıç/bitiş zamanı ayarlamanız; söz konusu projenin daha kolay yönetilebilir olmasını sağlıyor.

4. Meditasyon

Meditasyon uygulaması, bu alanda yapılmış en başarılı yerel uygulama bana göre. Meditasyonu bir deneyimlemeniz için bile kullanmanızı tavsiye ederim. İçerisinde farklı amaçlar için kullanabileceğiniz meditasyon ritüelleri yer alıyor. Eğer meditasyonu hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız, size belirlediğiniz saatte hatırlatma da yapabiliyor.

5. Productive

Bu uygulamayı, alışkanlık edinmek istediklerinizin takibi için kullanabilirsiniz. İçerisinde halihazırda var olan ana kategoriler ve bu ana kategorilerin altında yer alan alışkanlık maddeleri yer alıyor. Mevcut kategori ve alışkanlıklar ihtiyacınızı karşılamıyorsa, siz de ekleme yapabilirsiniz. Alışkanlıkları belirledikten sonra, sıra belirlediğiniz sıklığa göre yapma durumunuzu uygulama üzerinde tiklemeye geliyor. Uygulamada yer alan istatistikler köşesinde, alışkanlığı tekrarlama durumunuzu detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz.

Bonus: Duolingo-Tiny Cards

Yukarıda saydığım beş uygulama, hayatı biraz daha planlı ve organize şekilde yaşamak için kullanılabilir. Duolingo ise, bu uygulamardan oldukça farklı, bir yabancı dil öğrenme uygulaması. Duolingo’nun kullanımı son derece basit ve keyifli. Sistemli bir kullanım ile, kendinizi herhangi bir yabancı dilde günlük konuşma yapabilir hale getirebilirsiniz. Tiny Cards ise, Duolingo’nun geliştiricileri tarafından yazılmış başka bir ek uygulama. Tiny Cards’a Duolingo hesabınızla erişim yapabiliyor ve Duolingo’daki alıştırmalara ek olarak pratik kart testleriyle öğrendiklerinizi geliştirebiliyorsunuz.

#2019Gelmeden serisinin yarınki yazısında buluşmak üzere…

Sevgiler. BV.

Yeni Yıl Hedeflerimi okumak isterseniz linkleri bırakıyorum: 

Sağlık hedefleri
Motivasyon hedefleri
Para hedefleri
İlişki hedefleri
Öğrenme hedefleri
Ev hedefleri

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s