2019’un Evle İlgili Hedefleri

“Ev, kiriş ve duvarlardan yapılmadır. Yuvayı inşa eden ise sevgi ve hayallerdir.” Ralph Waldo Emerson

Bugün ile birlikte tam altı gündür 2019 hedeflerini konuşmuş olduk. Sağlık hedeflerini belirlediğim ilk yazıda, yeni yıl hedeflerini altı konu başlığına ayırdığımdan bahsetmiştim. 2019 yılının ana odak konularını, sağlık, motivasyon, para, ilişki, eğitim ve ev olarak seçtim. #2019Gelmeden yazı dizisinin son hedefi ise, evle ilgili konular oldu, o zaman isterseniz ev ile ilgili hedeflere geçelim.

1. Evimi sevmek

Dün, şu an hayalimdeki evde yaşamadığımı yazmıştım. Hayalimdeki eve günün birinde kavuşacağıma inanıyorum ama o zamana kadar, içinde yaşadığım evden memnuniyetsiz kalamam. Neticede ev, yuvadır. Dışarının karmaşasından, kirinden, soğuğundan kaçıp saklandığınız sığınağınızdır. Sevgiyle sarmalanmış bir ev , öyle ya da böyle içinde yaşayanı da sevgi dolu yapacaktır. Ben de bu yüzden şu an pek de iyi duygular beslemediğim evimde sevilecek birşeyler bulmaya karar verdim. Bunu yazarken bile bir iki birşey aklıma geldi. Bu listeyi çoğaltacak, mümkün olduğu kadar da listeye yenilerini ekleyeceğim. Evde makul bir bütçeyle değiştirilebilecek ne varsa, üzerinde çalışacağım.

Evi sevmek konusunda yapacağım diğer bir şey de, evde kendi köşemi hazırlamak olacak. Kendime bir mabed, bir sunak gibi birşey inşa etmek istiyorum. Böyle deyince gözünüzde çok birşey canlanmasın, oturacak bir şilte, battaniye ve renkli yastıklardan bahsediyorum. 🙂 Belki içime zindelik veren bir iki obje veya taşlarım… Amaç, bu köşeyi dekorasyon dergilerinden fırlamış misali süslemek değil, sizi iyileştiren bir köşe dizayn etmek. Sizi sarıp sarmayalacak bir köşe, köşeniz… Bir süre sonra, o köşeye yüklediğiniz anlamdan ötürü köşenize geçip iyi hissetmemeniz imkansız olacaktır.

2. Evim için daha fazla kendin yap projesi geliştirmek

El emeği göz nuru eşyalar daima favorim olmuştur. Instagram ve özellikle Pinterest’in renkli dünyası da hayatıma türlü türlü kendin yap fikirleri kattı. Birşeyi üretip süslemekten çok keyif alıyorum, onu sergilemekse çok başka bir zevk. Yakın bir zamanda punch iğnesine başladım, bu beceriyi iyice geliştirip duvarları kasnaklarla donatmak için can atıyorum.

Siz de elinizde birşey yapmaktan hoşlanıyorsanız, Pinterest’e mutlaka bir bakın. Yapması oldukça kolay ve zevkli, güzel işler var. Kendinize göre bir tanesini seçip malzemeleri aldıktan sonra eviniz için harika dekoratif ürünler oluşturabilirsiniz.

3. Daha fazla mum ve tütsü yakmak

Geçen ay Dünya Mutluluk Örgütü CEO’su Meik Wiking’in kaleme aldığı Hygge ve Lykke kitaplarını keyifle ve severek okudum. İçindeki fotoğraflarla bile, insanın içini sımsıcacık yapan kitaplardı. Bence Hygge’ye ulaşmanın bir yolu da bu kitapları başucu kitabı yapmak olmalı. Hygge kitabının çoğu sayfasında ve görselinde mum vurgulanıyor. İşin özü, Danimarkalılar Hygge ortamı yaratabilmek için, ateşin şart olduğuna inanıyor ve bunu sağlamak için de sürekli mum yakıyorlarmış. Mumun, evin havasını değiştirmekteki etkisi zaten bilinen birşey ama; kitabı okuduktan sonra, hadi ben de satın aldıktan sonra süs olarak kullandığım mumlardan birini yakayım bari dedim. Kitabı mum ışığında okumaya devam ettim sonra. Çok hoşuma gitti, takip eden birkaç gün mum yakabileyim diye güneşin batmasını hevesle bekler oldum. Ve bu sene mumun yarattığı o güzel havayı her gün deneyimleyebileyim diye, daha fazla mum yakmaya karar verdim.

Yoga derslerinden birinde hoca sınıfta tütsü yaktı. Yaktıktan sonra derse başladık, arkada da zen müziği belli belirsiz… Ruhum coştu,coştu resmen; havalara uçtu. En son tütsüyü 15 sene önce evimizde görmüştüm, o çubuk gibiydi. Hocanın getirdiği ise sprial şeklindeydi ve harika kokuyordu. Bulabilirsem alıp evin havasını değiştirmek için bol bol kullanacağım.

4. Daha yeşil bir ev

İçinde bitki olan evlerin havası çok başka oluyor. Sanki daha bir yaşıyor o evler, daha çok hayatın içindeler. Çocuk yaşlarımdan itibaren birçok saksı bitkisi edindim ama hiçbirini yaşatamadım. Bitkilerin beni sevmediklerine kanaat getirdim ve bir süre eve bitki almadım. Çok sonra bir İkea ziyaretinde dayanamayıp adını bilmediğim yapraklı bir bitkiyle döndüm evd. Birkaç aydır birlikteyiz, küçücük bitki salonun havasını bir değiştirdi ki anlatamam. Bu bebekle saadetimiz uzun sürerse, bitkilerin beni sevmediği kanaatimi kırıp, birkaç değişik ev bitkisi daha edinebilirim.

5. Daha çok misafir

Misafir bereketine oldum olası inanmışımdır. Bence evde düzenli olarak misafir ağırlamak, evin enerjisini çok yükseltiyor. Tersi, eve kimsenin gelip gitmediği durumda ise ev kuruyor sanki. Ayrıca düzenli olarak misafir ağırlanan bir ev, daha organize ve temiz oluyor. Sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek de cabası. Bu sene sevdiklerimle evde daha fazla vakit geçirmek istiyorum.

6. Derli toplu ferah bir ev

Konu ev olacak ve düzenli olmaktan bahsedilmeyecek; hiç olur mu… 🙂 “Organize bir beyin, organize bir ortamda mümkün olur.” şeklinde bir söz okumuştum bir yerde. Özellikle de yattığımız odanın ve sabah kalktığımızda ilk gördüğümüz yer olan banyonun toplu olması çok önemliymiş. Ev istediğiniz kadar hayallerinizdekine yakın olsun, derlenip toplanmamışsa o evi yaşayamıyorsunuz. Evin tabiri caizse çiçek gibi olması için, bir temizlik rutinine ihtiyacı var. Sonuçta ev de ilgi ve bakım istiyor. 2019’da evin her köşesinin bana ve aileme zindelik vermesi için bu rutini ve evin ihtiyaçları to-do listesini eksik etmemeye karar verdim.

Ev konusunda yeni yılda yapacaklarım bunlar olacak. 2019’un tüm hedefleri de ortaya çıkmış oldu böylelikle. #2019Gelmeden serisinin hedeflerle ilgili kısmı sona erdi. Yarın, başka bir yeni yıl yazısı ile burada olacağım, görüşmek dileğiyle! 🙂

Sevgiler. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s