2019’un Öğrenme Hedefleri

Yetenekleriniz, Tanrı’nın size armağanıdır. Onlarla ne yaptığınız ise, sizin Tanrı’ya armağanınızdır.  
Leo Buscaglia

#2019Gelmeden yazı dizisinde hedefleri yazdığımız beşinci gün ve bugün öğrenme hedeflerini konuşacağız. Diğer dört günde sırayla sağlık, motivasyon, para ve ilişki hedeflerini belirlemiştik.

Internet çağında bilgi kaynaklarına muazzam bir hızda ulaşabiliyoruz. Interneti kendi bilgi ihtiyaçlarımız doğrultusunda verimli kullanmak bile bir öğrenme hedefi bence. Sonra, kitaplar var. Bir sonraki kolay ulaşılabilen bilgi kaynağı… Keyif aldığımız konularda kendi gelişimize hizmet eden kitapları bulup tüketmek de yine bir öğrenme hedefidir. Kültür-sanat aktiviteleri ve seyahatler de başlı başına bir gelişim odağıdır. Zaman ve imkanlarınızın yettiği, size hem keyif veren hem de hayatınızı öncesi/sonrası şeklinde değiştiren ne kadar aktivite varsa hepsini bulun ve uygulamaya geçin. Bu kısım hayatın dekorasyonudur. Ne kadar çeşitlendirirseniz, o kadar ışıltılı bir hayatınız olur. 2019 senesi için benim öğrenme hedeflerim şu şekilde:

  1. Adobe Lightroom öğrenmek: Fotoğrafa ve fotoğrafçılığa senelerdir tutkuluyum. Mümkün olduğunca da hayattan kareler biriktirmeye çalışıyorum. Bu fotoğraflarla ne yapacağım konusunda ise pek bir fikrim yok. Yaptığım şey, telefondaki birkaç aplikasyonu kullanarak iki renk düzeltip ışık eklemekten öteye geçmiyor. Ve bence bu yaptığımın fotoğrafçılık sanatıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Lightroom hem fotoğrafları düzenlemeye, hem de onları saklamaya yarayan bir araç. Şöyle bir göz attım ama biraz araştırma ve bol deneme yapmak gerekiyor gibi. O yüzden 2019 senesinde elimden geldiğince bu programı öğrenmeye ve kullanmaya çalışacağım.
  2. WordPress: Bir site nasıl kurulur diye araştırdığınızda WordPress karşınıza çıkan ilk uygulamalardan. Web-sitesi konusundaki uzmanlık seviyenize bağlı olarak farklı platformlarını ve eklentilerini kullanabiliyorsunuz. İleriki yıllarda da hep bir sitem olsun isteyeceğim, o yüzden kendimi WordPress konusunda geliştirmeye karar verdim. WordPress’ten başka dünya kadar yol ve araç var site kurmak için, ama onlar da başka bir yılın hedefi olsun, şimdilik WP bana yetiyor.
  3. Fransızca: İlk kez Fransızca bir kelime işittiğimden beri, Fransızca konuşmak istiyorum. Üniversite sınavına hazırlanırken, İstanbul’a gittiğimde yapacağım şeyler şeklinde bir motivasyon listem vardı ve Fransızca öğrenmek ilk maddelerindendi. Yıllar geçtikçe önemini de yitirmedi benim için, hala ilk maddelerimden… Üniversitede hasbelkader seçmeli ders olarak Fransızca açıldı ve ben balıklama atladım. Her derse gidiyor ve sınıfta ilk sırada oturacak yer kalmamışsa üzülüyordum. 🙂 Lakin, sadece bir dönemlik bir dersti ve saadetim kısa sürdü. Fransızcayı bırakmayacağım diye yola çıktım, kurslar araştırdım ama bir türlü fırsat bulamadım. Zaman zaman minik teşebbüslerim olmadı değil, internetten çalışmalar olsun, Duolingo olsun, eski ders kitabını karıştırmak olsun… Ama bilirsiniz, yabancı dil çok nankördür ve hakkıyla öğrenebilmek devamlılık gerektirir. Bu seneki Fransızca hedefim çok basit. Minik bir defter, Duolingo ve Youtube videoları. Kendime günlük 15 dakika tahsis ettim bunun için. Yani günde en az 15 dakikamı Fransız geçireceğim. Yıl sonunda meramımı Fransızca dile getirebilirsem daha ne isterim.
  4. Kitaplar: Ve hedeflerin hedefi: “kitap okumak!” 🙂 Hemen her yıl, şu kadar kitap bitireceğim hedefi koyarım, takvimler Aralık ayını gösterdiğinde ise önce bir ter basar, hedefimin yarısı kadar okumuşsam anca kendime gelirim. Okuma olayını, “günde bari birkaç sayfa okumadan yatmamayayım” şeklinde mütevazılaştırdığımdan beri, okuduğum kitap sayısında yükselme; en önemlisi de süreklilik oluştu. Bu kısmı az çok çözdüğümü düşünüp 2019’daki farklı kitap hedeflerine geçiyorum. Kitap satın almamak: Kitapları, kitap okumaktan daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim. Ne kadar sade yaşamı sevip benimsesem de, kitaplar konusunda asla sadelik yanlısı değilim. Hayalimdeki evi düşündüğümde, ilk önce ağır buyur bir kütüphane gelir gözlerimin önüne. Alabildiğine kitap… Klasikler, kültler, seri romanlar, kişisel gelişim kitapları… Şu an hayalimdeki evde yaşamıyorum ama, birkaç Ikea modülüyle, minik bir kitaplık oluşturabildim ve içlerinde yıllardır durmak bilmeyen bir hızla satın aldığım kitaplarım yer alıyor. Kitap alma hızım, okuma hızımın bir hayli üstünde, bu sebeple yeni yılda bir tane bile kitap satın almamaya karar verdim. Bununla birlikte, kitaplarıma tek tek göz atacağım. İçlerinden o zamanki haleti ruhiyem öyle gerektirdiği için satın alınmış aslında ömrü billah okunmayacak kitapları elden çıkaracağım. Kitaplar konusunda bir diğer hedefim ise, kullanabileceğim kütüphaneleri keşfetmek. İBB’nin kütüphanelerinden faydalanılabildiğini biliyorum, buna ek olarak varsa yakınlardaki özel veya devlet üniversitesi kütüphanelerinin imkanlarını araştıracağım. Okuma listemde olan kitapların bazılarını kütüphanelerde arayıp, ödünç alma yoluna gideceğim.
  5. Seyahatler: Gezmek benim için en büyük mutlulukların başında gelir. Gezileri planlamak da öyle… Dünya kocaman, görülecek çok yer var yeter ki sağlıklı bir ömür olsun. Bu sene görmek istediğim onlarca yer var, ama tabii ailenin minik üyesi sebebiyle hepsi mümkün olmuyor. Seyahatler için yapacağım başka bir şey de fazla notlar almak, seyahat fotoğraflarıyla bu notları ilişkilendirmek ve bu kayıtları muntazam şekilde saklamak olacak.

Aslında eğitime dair hiçbir hedefim olmasa ve sadece 2019’u öylece geçirsem bile, birçok şey öğreneceğim. Çünkü her bir deneyim, okuduğumuz her bir yazı, gördüğümüz yeni bir yer, tattığımız yeni bir yiyecek ve konuştuğumuz her bir yeni insan bize birşeyler öğretmeyi vaadediyor. Öğrenme konusunda önemli olan, uzun vadeli ve geliştirilebilir bilgiler öğrenmek için en azından çaba ediyor olmak. Beyinlerimiz birer hazine sandığı ve içlerini doldurmak için, nice hazineleri keşfetmek gerekiyor. Çok sevdiğim bir söz vardır; “öğrenci hazır olunca öğretmen belirir” diye… Öğrenciliği elden bırakmayacağımız, bilgi bereketi içerisinde geçecek yeni bir yıl dileğiyle.

Sevgiler. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s