2019’un İlişki Hedefleri

“Sevginin dokunuşu ile herkes şaire dönüşür.”
Platon

Yeni yıla ilişkin sağlık, motivasyon ve para hedeflerinden sonra; ilişki hedeflerini konuşacağımız gün geldi. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini duymuşsunuzdur, kişilerin gereksinimleri bir piramitle tasvir edilmiştir. Beş basamaklı piramidin ortası, kişinin sosyal ihtiyaçlarına ayrılır. Piramidin bu basamağını halletmeden, değer verilme ve kendini gerçekleştirme basamaklarına ulaşamazsınız. Ben de insan hayatında sosyal ilişkilerin önemine inanırım. Hafızamın anımsadığı kadar gerilere gittiğimde anılarım hep bir ilişkiyle başlar: ailem, çocukluk arkadaşlarım. Bu liste, lise arkadaşlarım, iş arkadaşlarım, dostlarım, eşim şeklinde uzayıp gider. Yaş aldıkça, listeye yeni maddeler eklemek zorlaşır oldu. Hem yeni insanlar tanıyabileceğim ortamlarım azaldı, hem de hayatın koşturmacasından mevcut arkadaşlarıma vakit ayıramazken, yenileriyle olan ilişkimi nasıl geliştireceğimin çıkmazına girdim. Burası gerçekten biraz çaba ve tarz değişikliği istiyor. Önümdeki yepyeni yılda, mevcut ve potansiyel ilişkilerim üzerine eğilmeye karar verdim bu yüzden. Ve yepyeni 2019 senesinin ilişki hedefleri şu şekilde:

  1. Kendimle arkadaş olmak: Bu dediğim “canım kendim, gel tüm vaktimi seninle birlikte geçireyim” gibi bir şey değil. Kendini sevmekle ilgili bir şey. Kendimi sevmem için nasıl bir insan olmam gerekir? Benim sevebileceğim bir kişi nasıl görünür, nasıl davranır, nasıl düşünür? Bu soruların cevaplarına paralel şekilde görünmek, davranmak ve düşünmek istiyorum. Eğer, ben her yeni günde kendimle arkadaşlık etmeye karar verirsem; dış dünyamda da aynı şekilde var olur, kendim gibi insanları çeker, benimle arkadaşlık etmelerinin yolunu açarım. Bu sebeple, yapacağım ilk iş kendimi sevmek için, değiştiremediklerimi kabullenip, değiştirebileceklerim için çaba göstermek olacak. Her yeni güne, kendimle arkadaş olmaya can atarak uyanacağım.
  2. En az 1 tane yeni arkadaş edin: Yazının girişinde de bahsettiğim gibi, sosyal ortamlarım o kadar azaldı ki, yeni insanlar tanımam gittikçe zorlaşır oldu. Ama bunun imkansız olduğuna da inanmıyorum. Şöyle bir düşündüğümde bile, yeni insanlarla tanışabileceğim birçok ortam aklıma geliyor. Fırsatları tek tek belirleyip, teşebbüse geçeceğim. Sonrası, konfor alanından bir adım uzaklaşıp, “Aman kim uğraşacak şimdi?”, “Kadının zaten işi başından aşkın, bir de sana nasıl zaman ayırsın” gibi beyin kemirici laflara aldırmadan, iki kelam, bir güleryüzü eksik etmemeye bakıyor.
  3. Yılı planlamak: Üç senedir kuzenlerimle, her ay bir araya geliyoruz. Her görüşmemizde, bir sonraki görüşmenin tarihini kararlaştırıp ajandalarımıza kaydediyoruz ve o tarihi iple çekiyoruz. Kararlaştırdığımız tarihlere hep sadık kaldık ve bu iş böyle de devam edecek gibi duruyor. Böyle bir uygulamayı bence hayatınızda değer verdiğiniz tüm insanlar hak eder. Yakın zamanda benzer bir kararı çok sevdiğim bir arkadaşımla aldık. Onunla da her ayın üçüncü haftasını birlikte geçireceğiz. Eşimle de ayda bir kez farklı bir şeyler yapabileceğimiz bir gün belirlemeye karar verdim. Her ne kadar bu zamanı, minik kızımızdan ötürü evde geçirecek olsak da, beraber bir kutu oyunu oynayabilir, film izleyebilir veya mutfakta farklı bir tarif deneyebiliriz. Bu ve bunun gibi planları, ailem ve tüm yakın arkadaşlarım için belirleyip uygulayacağım.
  4. Çevrimdışı olmak: Bu hedefimi öncelikle evimizde uygulayacağım, çünkü bence azımsanmayacak bir süreyi birbirimize değil ekranlara bakarak harcıyoruz. Her akşam en azından 1-1.5 saat boyunca bilgisayarları kapatıp, telefonları bir yere kaldırmak bize bir yılda fazladan 15 gün kazandırır. Televizyon da olmaz bu arada. 🙂 Televizyonu saymadım, zira bizim evimizde televizyon pek izlenmez daha çok bir duvar aksesuarı gibidir.
  5. Kızım: Bu maddeyi aile olarak adlandırabilirdim aslında ama, kızımın ayrı bir hedefi hak ettiğine karar verdim. 🙂 Kızım 1.5 yaşında ve ben geçen 1.5 seneden çok az şey anladım. Anladığım şey: “Zaman kısa, Begüm uçuyor.” 🙂 O uçarken, benim de onun yanında uçabilmem için minik fırsatlar yaratacağım. Her ne kadar sürekli evde ve onunla birlikte gibi gözüksem de, farkında olmadan o günü, kızım açısından tamamen katma değersiz olarak geçirebiliyorum. İstediğim şey, Begüm’le birlikte daha fazla deneyim edinmek. Hem onun gelişimine yardımcı olayım, hem de onunla daha fazla anım olsun. Bunun için günde en az 1 saat onunla oyun oynayacağım. Birlikte daha fazla dans edeceğiz, film izleyeceğiz. Onun yaşındaki birinin gidebileceği her yeri gezeceğiz. Bol fotoğraf ve video çekip anılar biriktireceğiz.
  6. Sürprizler: Sürpriz yapmayı da, sürpriz yapılan olmayı da çok ama çok seviyorum. Sevdiklerimin benim yaptığım bir şeyden ötürü mutlu olmaları bana çok iyi hissettiriyor. Sürprizin iyisi kötüsü olmaz, düşünülüp hazırlandığı için bile harika bir şeydir. Bu sene, sürprizler bakımından felaket geçen önceki birkaç senenin telafisi gibiydi. Artık sevdiklerimin doğum günlerini mesajla kutlamaya başlamıştım ki, direkten döndüm. 🙂 2019’da sürprizler üzerine daha fazla kafa yorup, onları heyecanla uygulamaya karar verdim. Buradaki en büyük motivasyon unsurum ise, sürprizle karşılaşanların yüzlerinin aldığı o mutlumsu şaşkınlık hali… ❤ 🙂

#2019Gelmeden yazı dizisinde bugünkü konu, ilişki hedefleri idi. Hayatlarımızda aile, arkadaş veya kadın-erkek ilişkilerinde ayrı birer kimlik edinip ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Her bir kimlik, iç dünyamızın küçük kesitleri oluyor ve ilişkilerde kendimizi buluyoruz. İlişkiler, varoluşumuzun simgeleri ve onları geliştirmek, kendimizi geliştirmemizi de sağlıyor. O zaman yeni yıldan itibaren, çalışkan birer örümcek olup, kendi kuvvetli sosyal ağımızı örmeye başlayalım. 🙂

Sevgilerimle. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s