2019’un Para Hedefleri

Cebiniz boş ise bu sizi hiçbir şeyden alıkoymaz, bu ancak kafanız veya kalbiniz boş ise gerçekleşebilir. Norman Vincent Peale

#2019Gelmeden yazı dizisi kapsamında, sağlık ve motivasyon ile ilgili hedefleri belirledik. Şimdi sıra, parayla ilgili hedeflere geldi ve bugün bu konu üzerinde düşüneceğiz.

Hesaplı olmakla, pintilik arasındaki ince çizgiden şaşmamaya çalışarak, genellikle parayı tutabilen biri oldum hep. Arada ayyuka çıkan spesifik eğilimlerimi hesaba katmazsak tabi… 🙂 Bir ara varımı yoğumu makyaj malzemelerine gömüyordum mesela, başka bi zaman da stil sahibi olacağım diye AVM’lerden eli boş çıkamaz olmuştum. 32 yıllık hayatımdaki bu tek tük “konjonktürel çılgınlık”ları saymazsak, parayı yönetmekle ilgili pek bir sorunum olmadığını söyleyebilirim size. Yine de bu, konu para olduğunda kendimden yüzde yüz memnun olduğum anlamına gelmiyor. Bu seneki gündemimde parayla ilgili birkaç hedefim bulunuyor ve bunlar aşağıdaki gibi:

1. Bolluk zihniyetiyle düşünmek: Bu konuda ilk önce sahip olunması gerekenin, bu düşünce tarzı olduğunu düşünüyorum. Daha çok kazanmayı istemekten ve tutumlu olmaktan çok önce bu mentaliteye kavuşmamız lazım. “Bolluk Zihniyeti” nedir diye soracak olursanız, dünyada para kaynaklarının sınırsız olduğuna ve herkese yetecek kadar para olduğuna dair inançtır. Bolluk zihniyetinin tersi, kıtlık zihniyetidir. Sürekli bir kemer sıkma politikası içinde olmak, aman yarın ne olacağım belli değil paramı tutayım, ekonomi bitti, ben bittim gibi kötü ve kıt ihtimaller üzerinde dönen düşünce anaforudur. Kıtlık zihniyetiyle, mevcut finansal durumunuzu A noktasından B noktasına bile getiremezsiniz. Adı gibi, kıt kanaat yaşar durursunuz. Bolluk zihniyetiyle düşündüğünüzde ise, düşüncelerinize kemer sıkma politikası uygulatmaz; paranın dönüp sizi bulacağı bilincinde olursunuz. Bolluk zihniyetine sahipken, sizi ileriye taşıması muhtemel riskleri alabilir, daha yüksek maaş veren bir işi daha kolay bulabilir veya mevcut işinizdeki gelirinizi daha çabuk yükseltebilirsiniz. “Azıcık aşım, kaygısız başım” mantığında olan biri, iş fırsatlarını aramaz, daha fazla kazanmanın yollarını araştırmaz ve riskli hissettiği herşeyden elini eteğini çeker. Bolluk zihniyetinden hiçbir zarar gelmez ve para aslında iyi bir şeydir. 2019’da para mantram bu ve düşünce frekansımı, evrenin sonsuz vericiliğine ayarlamaya karar verdim.

2. Bütçe yapmak: Para verileriyle oynayıp girdiyi çıktıyı kaydetmeyi severim aslında ama, uygulamada pek istikrarlı olduğumu söyleyemeyeceğim. Bu sene, parayla ilgili herşeyin kayıt altında olmasını sağlayacağım ve her gün bütçeme bir göz atacağım. 

3. Bir yan işten gelir elde etmek: Hedefte “yan iş” yazıyor ama, eğer bu hedef gerçekleşirse bu benim “birincil” işim olacak. 🙂 Yaklaşık 7 sene süren kurumsal hayatıma kızımın dünyaya gelişini takiben ara verdim. 1.5 senedir çalışmıyorum. Çalışma hayatındayken de bir yanım hep başka bir işten de gelir elde edebilmeyi diledi. Sonrasında bu konu üzerine eğilmeyi, doğum iznine bırakmaya karar verdim. Çünkü evde düşünmek için bol vaktim olacaktı. İşin gerçeği, hiç anne olmamış ve gerçek bir annelik deneyimiyle de haşır neşir olmamıştım. Bir bebeğin nasıl tüm sahip olduğum zamanın %130’unu alabildiğini hesaba katmamıştım. 🙂 Nitekim, doğumla birlikte bu yan iş olayı bir süreliğine rafa kalkmış oldu. Kızımın artık yavaştan büyüyüp bana bir nebze olsun nefes aldırabildiği şu günlerde bu konu tekrar beynimin içine, oradan da yeni yıl hedeflerime yerleşti. Bu hedef için alacağım iki aksiyon var: fırsat bul ve fırsata atla. Kendimi ve piyasayı uzun uzun analiz etmek ve başarı öykülerine göz gezdirmek fazlasıyla yetti. Eğer bu hedefi gerçekleştirmek istiyorsam -ne kadar korkunç gözükse de- o denize atlayacağım. Hiç olmadı, kervan yolda düzelir. 🙂

4. Parayı doğru yönlendirmek: Parayı ölçüp tartarak harcamak başka; harcama kalemlerine doğru şekilde bölerek dağıtmak başka… Diyelim ki, elinize 1000 TL geçti. Bu paranın 200 TL’sini birikime yönlendirdiniz. Kaldı 800 TL. Bu paranın yarısına ayakkabı, yarısına kıyafet alırsanız para doğru yönlendirilmemiş olur. 800 TL ile ne yapacağız o halde? Hayatımızın temel harcama kalemlerine pay edeceğiz. Birazıyla kendimizi şımartacağız, birazıyla sevdiklerimizi… Birazıyla deneyim satın alacağız, birazıyla eğlence… O ay, hayatımızı oluşturan tüm ihtiyaçları, belirli bir miktar da olsa karşılamış olacağız. Yani, “Little little right in the middle! :)” Ben de bu seneki harcamalarımı, sadece bir alana yönlendirmekten çok, kendime, aileme, sosyalliğe, hobilere paylaştıracağım. Yıl bittiğinde, tüm parçalarımın tatminkar olacağını varsayıyorum bu şekilde. Bunu yaparken, ikinci hedefimde belirttiğim bütçemin içerisinde, her ay harcama alanlarımı belirleyecek ve bunlara ne kadar ayıracağımı hesaplayacağım. Ay bittiğinde de, hedeflenen / gerçekleşen karşılaştırması yaptım mı, tamamdır.

Benim, önümüzdeki sene parayla ilgili olarak gerçekleştireceğim hedeflerim bunlar. Bir de kendimle daha çok ilgileneceğim, malum asıl zenginlik: sağlığım. Yarın ilişki hedeflerinde buluşana kadar sağlıcakla kalın.

Sevgiler. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s