2019’da Motivasyonu Arttırmak için Yeni Yıl Hedefleri

“Kaç yaşında olduğunu bilmeseydin, kaç yaşında olurdun?”
Satchel Paige

#2019Gelmeden yazı dizisi, 2019 hedefleriyle devam ediyor. Dün, yeni yıl hedeflerini altı ana konu başlığına ayırmış; sağlıkla ilgili olan hedefleri belirlemiştim. Bugünse, ikinci ana konu başlığı: “motivasyon” üzerinden ilerleyeceğim.

Motivasyonu ne zaman zihnimde canlandırsam, gözümün önünde gökkuşağı, güneşli bir gökyüzü ve zindelik veren bir hava belirir. Aslında, ne zaman motive olsam, gökkuşağı ve güneş içimde can bulur, havanın durumu ne olursa olsun soluduğum hava mis gibidir: hayatta olduğumu hatırlatır ve zindelik verir. Motivasyon, şahane bir şeydir ama, ellerinizde sürekli olarak tutamazsınız. Hayat döngü boyunca düşer, sonra yeniden yükselir, dibe vurur, zirve yapar ve hayatın içinde tam da bu şekilde anlam bulur. Motivasyonu “her zaman” çok yüksek olan bir insan dünyada var olmamıştır, olmayacaktır da. Instagram dünyasında var olabilir gerçi. 🙂 Peki madem motivasyonumuzu kısa bir süreliğine yüksek tutabileceğiz, motivasyon üzerine eğilmek niye? Bunun cevabı için iki şey söyleyebilirim. Birincisi; iç motivatörleri, dış motivatörlerden ayırmak. İç motivatörler, çoğunlukla zihnimizde dönüp duran ve bize neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söyleyen kelimelerdir. Yaşamın keşmekeşliği içerisinde nadiren farkına varırız ama, söyledikleriyle bizi çok ama çok etkilerler. Dış motivatörler ise, fikirlerine önem verdiğimiz kimseler, ödüller, aldığımız like’lardır. Dış motivatörlerin hiçbiri daimi değildir. Hayatınızdaki kişiler gelip giderler, işiniz, unvanlarınız kalıcı değildir ve sevdikleriniz size her zaman vakit ayıramayabilirler. Hayatınızın sonuna kadar mevcut zihininizle birlikte yaşayacağınıza göre, iç motivatörlerinize, dış motivatörlerinize olduğundan daha fazla kulak vermelisiniz. İşte bu da benim için motivasyon hedefleri belirlemenin ikinci amacı. Motivasyon hedefimizi gerçekleştirecek aksiyonlarımın hep içsel motivasyonumu arttırmakla ilgili olduğunu söyleyebilirim. İçsel motivatörümü ne kadar beslersem, motivasyon eğrisi dibe vurduğunda onu o kadar çabuk yukarı çekebilirim.

Benim 2019 senesi içerisinde motivasyonumu arttırmak için yapacaklarım şunlar olacak:

  1. Gülünecek bir şeyler bulmak: Ağız dolusu gülmemi sağlayan şeyleri bir bir tespit etmeye karar verdim bu sene. Gülümsemek değl buradaki amacım, kahkahalara boğulmak. Gülümsemek benim için daha kolay, hiç olmadı kedi yavrularını ve bebekleri aratabileceğim bir Google görseller var. 🙂 Gülmek istediğimde ise ilk yaptığım şey, Youtube’ı açıp Cem Yılmaz’ı izlemek oluyor. Ama bunu o kadar fazla yaptım ki, Cem Yılmaz da olsa; bir yere kadar yeni. Velhasıl, beni güldürecek şeyleri daha fazla araştırıp bulmaya ve buldukça da kayıt altına almaya karar verdim.
  2. Sosyal medya kullanımını azaltmak: Klasik hedeflerden ilerlemeye devam. 🙂 Yakın zamanda, sosyal medya kullanımımı neredeyse yarıya indirebildim. Yine de hedefim günde 15 dakika sosyal ağlarda takılmak ve Youtube’da maksimum 3 video izlemek. Ayrıca, haftada bir kez Youtube veya Pinterest’ten gördüğüm bir şeyi hayata geçirme hedefim var. Eğer bunu yapmazsam, bir sonraki hafta Pinterest de yok, Youtube da. Uygulamadıktan sonra bir şeyler öğrenmeye zaman harcamak, şu az vakitte fazla lüks benim için. 🙂
  3. Beyin detoksu: Sabah kalkıp bir toparlandıktan sonra, kağıt ve kalem alıp zihnimde “bunu yap!” diye bağıran ne kadar çığırtkan varsa hepsini kağıda dökeceğim. Bunu yapmaktaki amacım, birincisi beynimi o zımbırtılardan kurtarmak. Güzel beynimi işgal edeceklerine, kağıtta dursunlar daha iyi. Böylelikle, zihnimdeki fikirleri de organize edebilmiş olacağım. Kafamdaki herşeyi yazıp bitirdikten sonra, içlerinden en az 1 tanesi acil işlerden seçilmiş olmak kaydıyla, üç tanesini seçip o gün içerisinde tamamlayacağım.
  4. O kurbağayı yemek: Zaman yönetimini araştırdığınızda belki karşınıza çıkmıştır bu “Eat the frog first” deyimi. Bu, yapılacaklar listenizin en sevimsiz ama bir o kadar da yapılması gereken işini, ilk vakitte yapın demek anlamına geliyor. Böylelikle, beyninizi yiyip bitiren işten ivedilikle kurtulmuş oluyorsunuz. Bu yöntemi kullanarak, varsa erteleme huyunuzu da terbiye edebilirsiniz. Benim hedefim, yukarıda bahsettiğim beyin detoksu sonucunda belirlediğim kurbağayı, o gün ilk fırsat bulduğum vakitte hüpletmek olacak.
  5. Hayalperest olmak: Yetişkinliğin getirdiği en büyük handikap, hayal etmeyi bırakmak olsa gerek. Çocuk yaşlarımda hayal kurarak uykuya dalıyorken, şimdi yarın pişireceğim yemeği, evin neresini toplayacağımı, ne giyeceğimi düşünerek uyuyorum. Oysaki, hayal kurmak kadar insanı sonsuzluğa götüren başka bir araç daha yok. Şöyle allanmış pullanmış bir hayal kurmayalı o kadar oldu ki, oturup hayal kurayım desem yok; olmuyor, yapamıyorum. O yüzden bol bol, hayal kurma kasımı çalıştıracağım. Bunun için işi, gücü, elimdeki telefonu, kafamdaki düşünceyi bırakıp, sadece hayallere bırakacağım kendimi. Bir de, hem yazıp hem çizebileceğim bir hayal günlüğü edineceğim.
  6. Konforsuz alanda olmak: Hayatımda başarı olarak addettiklerimin tamamı, konforsuz alanımda gerçekleşti. Konfor alanının, bana rahatsız edici bir rehavetlikten başka sağladığı pek bir yarar görmedim. Konfor alanının rehavetinden sarhoş olabilir, kafanızı ıvır zıvır, çöp düşüncelerle doldurmaya başlayabilirsiniz üstelik. Bu yılı, içimi heyecanla dolduran konforsuz alanımda, hayatımın sorumluluğunu alarak geçirmeye karar verdim. Her günümün sonunda kendime soracağım soru, bugün konfor alanında mıydın sorusu olacak. Bu cevaba “evet” yanıtını veriyorsam; eh pek de üretken bir gün geçirmiş sayılmam.

2019 senesi için motivasyon hedeflerim bu şekilde… Motivasyonum için yapacağım başka bir şey ise “basitçe” mutlu olmak. Mutluluk ulaşabileceğimiz bir hedef değil, o yüzden listeme almadım. Mutluluk, o hedefe doğru ilerlediğimiz yol boyunca hissediyor olmamız gereken bir şey. O zaman hedefe ulaşmak ne kadar dik yamaçlardan, engebeli yollardan geçmeyi gerektirse de içinizde bir yerlerde gökkuşağı üzerinden kayarsınız ve güneşiniz kalbinizde parlar. Parayla ilgili hedeflerden bahsedeceğimiz yarınki yazıya kadar, sevgiyle kalmanız dileğiyle. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s