2019’da Daha Sağlıklı Olmak İçin Yeni Yıl Hedefleri

“Sağlık her şeyin başıdır, o varsa her şey olabilir, yoksa hiçbir şey olmaz.” Vehbi Koç

Altı gündür devam eden #2019Gelmeden yazılarında sırasıyla uzun vadeli hedefler koymak, hayallerimizle örtüşen hedefleri seçmek, hedeflerimize bağlanmak ve küçük hedeflerden oluşan rutinlerden bahsetmiş; dün ise bırakmayı istediğimiz alışkanlıkları nasıl yöneteceğimizi ele almıştık. Sanırım artık hedefler hakkında sarf edebileceğim kelimeleri tükettim. 🙂 Zaman, hedeflerin neler olacağından bahsetme zamanıdır: Bugün ve serinin devam eden yazılarında 2019 hedeflerimi paylaşacağım.

2019 hedefleri için ceplerimde ne var ne yok boşalttım. Hedeflerim altı ana konu altında, toplanıyor. Bu demek oluyor ki, 2019 senesi boyunca “daha iyi bir ben” için odaklanmam gereken altı ana konu var. Siz de isterseniz, kendiniz için bir çalışma yapabilir; sizi hayallerinizdeki size götürmeyi sağlayacak aksiyonları belirli kategoriler altında toplayabilirsiniz. Ana odak alanlarınız belirledikten sonra, hedeflerinizi bu çatılar altında toparlamak da kolaylaşacaktır. Benim, ana odak konularım aşağıdaki gibi oldu:
1. Daha sağlıklı bir ben.
2. Daha motive bir ben.
3. Mevcut parasını arttıran ve daha iyi yönlendirebilen bir ben.
4. Daha iyi ilişkilere sahip bir ben.
5. Daha eğitimli ve bilgi sahibi bir ben.
6. Ev ile ilgili konularda daha mutlu hisseden bir ben.

Hedeflere başlamak için “sağlık” konusunu seçtim çünkü, bir kere hayatımdaki en önemli şey o. Bunu zaman zaman unutsam da, bu sene kendime sıkça hatırlatmakta kararlıyım. Sağlığımın olmadığı veya sekteye uğradığı bir durumda hiçbir hedefin anlamı kalmıyor. Sağlık için önümüzdeki sene uygulayacağım kararlarıma geçecek olursak:

 1. 9 kilo vermek: Konu hedefler olacak ve ben kilo vermekten bahsetmeyeceğim. Nerede görülmüş! Kilo verip-kilo almak benim hayatımın döngüsü, vr geçmişe baktığımda bu döngünün yaşamımın ciddi bir kısmını kapladığını görüyorum. Bu sefer ne farklı? Ben farklıyım bu bir, hayatımda bir çok değişti, beni değiştirip dinginleştirdi. İkincisi, 30’lu yaşlarımın ortasına doğru ilerliyorum ve kilolarımla olan birlikteliğimiz bana zul gelmeye başladı. Belime ve dizime olan baskılarını hissediyorum, ayrıca hareketimi kısıtlıyorlar. O yüzden, bu sene o kiloyu veriyorum bitti. Hedefim de gayet uygulanabilir, Ayda ortalama 750 gram verirsem oldu bu iş. 🙂
 2. Günde minimum 2 litre su içmek: Yine klasik bir hedef olacak ama, bir günüm yok ki su içmediğime pişman olmayayım. Susuzluk bende, mide bulantısından baş ağrısına, depresiflikten cilt kuruluğuna kadar bilimum soruna yol açıyorken, su içmiyor olmakla kendime büyük zulüm ediyorum. O yüzden, ben nereye pembe kapaklı şişe oraya! İçine limon da fena olmaz kendime not olsun.
 3. Gündelik bakımı tekrarlamak: Çok ilginçtir, üşengeç olmama karşın 15 yaşımdan beri yüzüme krem sürmeden güne başladığım nadir olmuştur. Lakin artık nadir kaçamaklara da izin yok. Daha önce de belirttiğim gibi, konu 30’lu yaşlar… Temizliğidir, nemlendirmesidir, bakımıdır aksatmadan devam.
 4. Haftada 20K adım atmak: Egzersiz yapmak, 32 senelik hayatımın en büyük challenge’larındandır. (Burayı anlatacak bir Türkçe kelime bulamadım, affedin.) Spor salonlarını sevmiyorum diyemeyeceğim, çünkü ne zaman gitsem ay iyi ki geldim modunda oluyorum. Benim sorunum, sporu fiziksel acı ile eşleştirmek. Halbuki öyle olması gerekmiyor. “Spora gidince atayım omzuma beyaz havluyu, ayarlayayım yürüyüş bandını saatte 8km hıza, dikeyim 30 derecelik açıyla” demiyoruz ki, kimse demiyor. Beni iyi hissettirdiği kadar sporu hayatıma sokmaya karar verdim. Haftada 20bin adım da yine gayet uygulanabilir bir hedef oldu.
 5. Haftada 1 yoga: Bu sene Ekim ayında yogayla tanıştım. Birçok kez fırsatım olduğu halde neden denemediğime, yogaya başladığım günden beri hayıflanıyorum. Bana bu kadar huzurlu hissettiren anca bir iki şey daha sayabilirim belki. Kayıtlı olduğum salonun bir yoga programı var, hocamız da pek bir tatlı. Salona kaydım devam ettikçe, ben de derslere devam edeceğim. Buna ek olarak, evde de yapabildiğim kadar yoga yapmayı değerlendireceğim.
 6. Günde en az 1 porsiyon meyve yemek: Konu sağlık olunca, boğazdan girenlerin önemi malum. Sağlıklı beslenmek için onlarca koşul var ama ben çoğundan hoşlanmıyorum sanırım. Müsli mesela, hiçbir zaman sevemedim. Kefir, keza… Akşam en son 8’de yemek kesinlikle benim bünyeme göre birşey değil. Bunlar tecrübeyle sabit ve ben kendime benzer ızdırapları yaşatmak istemiyorum açıkçası. Meyve yemekse bir o kadar keyifli benim için. Buradaki sorun üşengeçlik, açıp dolabın kapağını bir elma alamamak. Yeni yıldaki hedefim, her gün 1 porsiyon meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirmek.
 7. Yemek listesi hazırlamak: Teoride yemek pişirmeyi çok severim. Gel gelelim pratikte öyle olmuyor. 🙂 Yavaş yavaş söylemekten utanıyorum vallahi ama, bunun da sebebi üşengeçlik sanırım. Belki burada bana biraz olsun hak verirsiniz. Yemek pişirmek, özellikle haftanın neredeyse her günü tekrarlandığında sıkıcı bir rutin olabiliyor. Ayrıca pişirilecek şeye karar vermek, malzemeleri almak için markete gitmek, hazırlamak, pişirmek ve mutfağı toplamak da -eh- yorucu biraz. Bununla birlikte, dışarıda yemek yemeyi amacım sosyalleşmek değilse, pek sevmiyorum. Belli bir miktar para bayılmamışsanız, bence çok az yer lezzetli yemekler yapıyor. Sonuç olarak iş başa düşüyor. Yemek yapmayı sevmeye çalışacağım, burada yapabileceğim başka bir şey yok. Kendime ve aileme sağlıklı öğünler hazırlamak için elimden geleni yapacağım. Bunun için de kararım, hafta başlamadan, o haftanın yemeklerini belirleyip toptan alışveriş yapmak. Pişirme listemin de sağlıklı ve dengeli öğünlerden oluşmasına özen göstereceğim.
 8. İki ayda bir kere “ben” günü: Sadece kendi kişisel bakımıma ayrılmış 1 günden başka çok az şeye ihtiyacım olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bunu bir hayli zamandır yap(a)mıyorum. Biraz ihmal, biraz zaman ve biraz da enerji yoksunluğundan… Geçtiğimiz iki yıla nazaran, 2019’da kendime daha fazla zaman ayırabileceğim kanaatindeyim. Bunu da kendi menfaatim doğrultusunda kullanmaya karar verdim. İki ayda bir, sabahından akşama kadar sadece kendimle geçireceğim koca bir gün istiyorum. Bu günü tamamıyla kendi bakımım için kullanacağım. Evde battaniye altında veya elimde telefonla geçirmek için değil. Kişisel bakım ritüelleri, belki bir masaj, belki cilt bakımı, SPA kullanımı, saç-baş… 🙂

2019 senesi içerisinde, sağlığım için gerçekleştireceğim hedeflerim bunlar olacak. Önümüzdeki sene, çok daha sağlıklı, zinde ve kendinden memnun bir ben hayal ediyorum. 2019 öyle veya böyle geçip gidecek, yeter ki sağlık olsun öyle değil mi? Motivasyon ile ilgili hedefleri konuşacağımız yarınki yazıya kadar, sağlıcakla kalın.

Sevgiler. BV.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. hiledebiz dedi ki:

  Elinize sağlık

  Liked by 1 kişi

  1. Begumville dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. ☺️

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s