Rutinler Oluşturmak

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür.
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür.
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür.
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür.
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür.
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.” Gandhi

#2019Gelmeden serisinin beşinci yazısına hoşgeldiniz. 🙂 Yeni yıl defterimiz kapıyı çalmadan önce, boş yapraklarına hikayemizi yazabilelim diye kendimize hedefler belirlemekti amacımız. Önceki yazılarda, hedeflerimize karar vermeden önce üzerinde düşünmemiz gereken konulara açıklık getirmiştik. Bugünse, rutinlerimizden bahsedeceğiz.

Rutinler, periyodik yinelenen aksiyonlarımızdır. Hayata geçirmek istediğimiz şeyi, rutinimize eklemek oldukça zordur ancak, bir kere dahil edebildiysek artık otomatik şekilde kendini yineleyecektir. O işi yapmam gerekiyor düşüncesi aklınızdan tamamen çıkar. Rutininize eklediğiniz her neyse, sizin sisteminizde var olup yaşamını sürdürür, bir yandan da size ihtiyacınız olan faydayı sağlar.

Size ait ritüelleri oluşturacak davranışları belirleyebilmeniz için, tıpkı dün hedeflerimizi belirlerken yaptığımız gibi beyin fırtınası yapmanızı öneririm. Bunu yaparken, tek düşünceniz ideal siz olsun. İdeal X, neler yapardı? İdeal X’i kendi yapan davranış ve alışkanlıklar nelerdir? İdeal X’in olmazsa olmazları nelerdir? Kağıda dökeceğiniz her bir fikrin, ideal X’in hayat görüşüne refere etmesine özen gösterin. İdeal X’i düşündüğünüzde aklınıza yeteri kadar fikir gelmiyorsa, idollerinizi aklına getirin. Hayranlık duyduğunuz kişileri. Onlar günlük hayatlarını nasıl geçiriyorlar, yaşamlarını neyle dolduruyorlar? Bu kısımları gözden geçirip, sizinle örtüşenleri kağıda dökebilirsiniz.

Rutinlerinizi belirledikten sonra, yapmanız gereken şey onların gerçekleşme sıklığını belirlemek. Bunu yaparken kendinize şefkat duymanız çok önemli. 🙂 Her gün 1 saat yürüyeceğim! Bunu “yeni yılın her günü” yapabileceğinize inanıyorsanız yazın. İnanmıyorsanız, “haftada 1 gün 1 saat yürüyüş yapacağım” deyin. Siz yine isterseniz, o haftanın tamamını yürüyüşle geçirebilirsiniz.

Rutinlere ve sıklıklarına karar verdiğimize göre sıra onları uygulamakta. Rutinlerinize sadık kalmanız harika olur. Bunu sürekli olarak, 365 günün tamamında yapmanız ise efsane gibi bir şeydir. Abartmıyorum, gerçekten öyle! Bu efsaneyi yaratabilmekse, rutinlerin üzerinden elinizi eteğinizi çekmemenizle doğrudan ilgili. Rutinleri uygulayamıyor olabilirsiniz ama lütfen onlara olan ilginizi eksik etmeyin. Sevilip önemsenmeyen rutinlerin üzeri tozla kaplanır ve haliyle unutulurlar. Rutinlerin size kendilerini hatırlatmasına izin verin ve bunun için bir hatırlatıcıdan faydalanın. Hayatınıza oturtmak istediğiniz her bir alışkanlık için “alışkanlık izleyicisi” hazırlamayı da düşünebilirsiniz. “Her gün, o güne başlamadan önce bir bardak su içeceğim.” Bu alışkanlığı rutininize eklemek istiyorsanız yapacağınız şey, boş bir kağıdı 31’e kadar numaralandırmak ve su içtiğiniz her günün karşısına bir tik atmak. Bu kağıdı diğer aylar için de kopyalayıp uygulamanıza devam edebilirsiniz. “Kağıt kalem bana zul gelir bu dijital dünyada” diyorsanız, o zaman Google Keep’ten faydalanabilir, alışkanlıklarınızı to-do listleri haline getirebilirsiniz. Böylelikle, tek yapmanız gereken yatağa gitmeden önce listenize göz gezdirip tamamladıklarınızı işaretlemek olacaktır.

Buraya kendim ve bu yazıyı okuyacak olanlar için günlük sabah ve akşam rutini listesini bırakıyorum.

Sabah Rutini:
1. Uyandığıma ve sağlıklı olduğuma şükretmek.
2. Yatağımı toplamak. (Rutinlerin en klasiğidir ama çok iyi iş görür. 🙂 )
3. Limonlu su içmek. (Bunun bana iyi hissettirmek dışında hiçbir faydasını göremedim, özellikle kilo veya ödem için. Dediğim gibi, sadece iyi hissettirdiği için rutinimde olmayı hak ediyor.)
4. Kişisel bakım.

Akşam Rutini:
1. Dua etmek.
2. Şükretmek.
3. Yazmak. (Benim için yazmak, kendi kendime uyguladığım bir terapi gibidir. Ne yazacağım kısmını çokça çeşitlendirebiliriz, beyin detoksundan tutun da şükran günlüğüne kadar. Burası, ayrı bir yazının konusu bile olabilir. 🙂 )
4. Yine akşama ilişkin kişisel bakımlar.
5. 10 dakika boyunca bir yeri toparlamak. (Yatmadan önce bir yerleri toplayınca, kafamı da toplamış gibi hissediyorum.)

Serinin bugünkü yazısını bizi, ideal bize doğru götürecek olan rutinlerimize ayırdık. Bunlar gelişlerini kollarımızı açarak karşılayacağımız yeni alışkanlıklarımız olacaklar. Yarın ise, kapıdan kovalayacağımız rutinlerimizden bahsedeceğiz. Hali hazırda var olan ve bizi tabiri caizse yiyip bitiren alışkanlıklardan. Onlara da yeni yıl gelmeden veda etmeyi kararlaştıralım ki, yeni yılda yeni rutinlerimize bol bol yer açılsın. 🙂

Sevgilerimle. BV.

Önerilen Bağlantılar:
Serinin ilk yazısı – 2019 Gelmeden
Uzun süreli hedefler belirlemenin yolları
Sizin için doğru hedefi bulmanızda yardım edecek öneriler
Hedeflerinize bağlı kalmanın yolları hakkında fikir önerileri

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s