Hedeflere Bağlanmak

“Hedeflerinize odaklanmak yerine, onları günde iki defa aklınıza getirin.” Les Brown

#2019Gelmeden serisinin dördüncü yazısına geldik. Buraya gelmeden evvelki yazılarda, yeni yıl hedeflerinin sürdürülebilir ve bizi yansıtan hedefler olması üzerinde durmuştuk. Hedeflerimizi belirlemeden önce yapmamız gereken bir şeyler daha var ve bugün onların üzerinde duracağız.

1.Önce 2018’i düşünün: İçinde bulunduğumuz seneyi noktalamadan önce, geçen yılı değerlendirin. Bunun için günlük tutuyorsanız açıp okuyun veya blog yazılarınızı inceleyin. Yazdığınız bir şey yoksa, Instagram’ınızı açın ve bu yıl neler yaşadığınızı size hatırlatmasını sağlayın. Neler yaşadınız? Kimlerle birlikteydiniz? Ulaştığınız hedefler oldu mu? Çabalarınız nasıldı? Gözlerinizi kapayın ve 2018’in bir film şeridi gibi, gözlerinizin önünden geçip gitmesini seyredin. Oldu mu? 🙂 Bu filmi bir kere daha izlediğinize göre, şimdi yapmanız gereken bir kağıt ve kalem alıp not almak olsun. Neleri yazıya dökeceğimizi aşağıda listeliyorum:

Yaşamınızın son 1 yıllık muhasebesi: Bu seneki performansınızı düşünün, neleri iyi yaptınız? Nerelerde çok da beklediğiniz gibi değildiniz? Size iyi gelenler neler veya kimler oldu? Hangi konulardan veya kişilerden olumsuz olarak etkilendiniz? Bu ve bunun gibi sorulara cevaplar arayacağınız bir çalışma yapın. Yaşamınızın son 1 senesini, artı ve eksileriyle değerlendirin. Bunun için bir kağıdı ortadan ikiye böldükten sonra, sağ tarafa pozitif deneyim ve tespitleri; sol tarafa ise negatif edinimlerinizi yazabilirsiniz.

2018’de şükrettikleriniz: Şükür konusu tüm kişisel gelişim kitaplarında ve bu konuyla ilgilenen herkesin dilindedir. Ben de bu yaygın kullanımı hiç abartılı bulmuyorum ve bu kadar pozitif çağrışımlı başka bir sözcük de bilmiyorum. Çünkü “şükretmek”, başınıza gelen ve size iyi hissettiren şeyler için, sizden öte bir güce şükran beslemek ve bu şükranı dile getirmektir. 2018 senesini bu pozitif hislerle uğurlamak, 2019 senesini daha coşkulu bir şekilde karşılamamıza ön ayak olacaktır. Şimdi, 2018 senesi içerisinde şükran duyduğumuz herşeyi kağıda dökebiliriz. Gezip gördüğünüz yerleri, ağzınızda hala tadı kalan lezzetli yemekleri, kötü gününüzde yanınızda olan arkadaşınızı listenize alın ve hepsi için bir kez daha şükredin.

2018’in öğrettikleri: İçinde bulunduğumuz seneyi bir öğretmen olarak düşündüğünüzde, size öğrettikleri için neler söyleyebilirsiniz? Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle deneyimleri ve mücadeleleri aklınıza getirin. “Topluluk önünde konuşmak aslında hiç de korkutucu değilmiş, kendime güvenmeliydim.”, “Spor salonları asla bana göre değil, kapalı alanda hareket etmeyi sevmiyorum.”, “Yazı yazmak bana çok iyi geliyor, hüznümü o şekilde dağıttım.” Yaşadıklarınıza göre çeşitlenebilecek bu cevapları, 2018’in öğretileri olarak addedin ve kağıda dökün. Bu bilgiler çok değerli, 2019 senesinde hedeflerinizle birlikte ilerlerken size bir ışık gibi yol gösterici olacaklar.

2018’i bu şekilde tekrar düşünüp notlarımızı aldıktan sonra, 2019 hedeflerimizi düşünmeye başlayabiliriz. Burada yine kağıt ve kalemleri hazır edin çünkü, beyin fırtınası yapacağız. 🙂

2.Beyin Fırtınası: Aklınızda yepyeni 365 gün ile ilgili ne kadar düşünce, fikir, karar, duygu, istek…vs varsa hepsini kağıda dökmekle başlayın. Yazınızın maddeler halinde veya giriş-gelişme-sonuç şeklinde ilerlemesine hiç gerek yok. Zinde bir zihin ile planlamaya başlamak için, beyin detoksu yapıyoruz hepsi bu. Beyninizi boşaltana kadar yazın yazın yazın. Dikkat edeceğiniz tek şey, yazdığınız şeyin, 2019 senesiyle ilişkili olması… Şimdi, 2019’a dair ceplerinizde ne var ne yok boşalttığınıza göre, bunları “2019 Hedefleri” kavanozunuza yerleştirebilirsiniz. Hedeflerinizi seçerken, dün ve ondan önceki günkü yazılarda belirttiğim fikirlerden faydalanabilirsiniz. Seçip belirlediniz mi, ne güzel. Artık yapmamız gereken şey, planlama. Kavanozumuzun hacmi belli, sadece 365 gün ve yapacak yegane kaynak siz varsınız. Kavanozu doldururken bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın. Tıka basa doldurmak, o yılı yaşanılmaz kılar. Olması gerekenden az doldurmaksa, yılı bomboş geçirmenize sebep olur. Öyle bir yerleştirme yapalım ki, yılımız içinde ateş böceklerinizin ışıklarını saçarak vızıldadığı kavanozlara benzesin. 🙂

3.Planlama: Konu planlamaya geldiğinde, dikkat etmeniz gereken 3 konu var:

Hedefleri aksiyonlara dönüştürme: Hedeflerin 365 gün içerisinde kendisine yer edinebilmesi için, onları aksiyonlara dönüştürmek gerekiyor. “İngilizce öğreneceğim” hedefinin, “hergün 1 saat Ingilizce çalışacağım” aksiyonuna dönüştürülmesi gibi.

Aksiyonları ölçeklendirme: Ben bu kısmın, bir hedefin ne kadar başarılı olduğu konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Kendimize, bir hedefe ulaşma konusunda hedef belirlerken -özellikle de konu yeni yıl hedefleri olduğunda- biraz yüksek beklentilere kaçabiliyoruz. “Bu sene 20 kitap bitireceğim”, “Şekere artık hayır diyorum”, “İşe asla makyajsız gitmeyeceğim”, “Her hafta sonu ailemi ziyaret edeceğim.”… Bunlar çok takdire şayan hedefler tabii ama, pek de gerçekçi durmuyor. Bir kere hiçbir esneklik içermiyor ve hayatın kendisi biraz esneklik gerektirir. Barış Özcan Youtube kanalı için çektiği bir videoda, bu konuya şöyle bir yaklaşım getiriyor: “Hedefinizi belirledikten sonra, ikiye bölün.” Bence hedefi esnetmek ve biraz daha uygulanabilir boyuta getirmek için mükemmel bir öneri! Siz de önceki hedefe ulaşma deneyimlerinizde, kendinizden yüksek beklenti sebebiyle sekteye uğradığınızı düşünüyorsanız, aksiyonlarınızın ölçeğini tekrar gözden geçirin veya Barış Özcan’ın dediği gibi ikiye bölün.

Hedeflerinizi sürelendirme: Serinin ikinci yazısında, hedefin sürdürülebilir olması için SMART’taki “T:Timely”, yani zamana bağlı olması gerektiğini belirtmiştik. Zaman bağımlı hedefler, sizi hedefinize karşı daha sorumlu kılar ve disipline sokar. Ayrıca, zamana bağlı bir hedefi gerçekleştirdiğinizde kendinize ve içsel disiplininize olan güveninizde artış olur. Benim burada önereceğim şey, hedeflerinizi daha organize bir şekilde düzenleyebilmek için hedefleri sürelerine göre sınıflandırmak olacak. Belirlediğiniz hedefleri, günlük, haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak detaylandırabilirsiniz örneğin. Bu şekilde, onları yıl planına oturtmanız da daha kolay olur.

Artık ölçeği ve süresi belirlenmiş hedeflere sahipsiniz, buradan fiziksel planlamaya ilerleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tüm aksiyonları, bir deftere, ajandaya kaydedebilirsiniz. Dijital dünyayı seviyorsanız da telefonunuzun takvimini veya çok sevdiğim bir uygulama olan Google Takvim‘i kullanabilirsiniz.

4.Hedeflerin Takibi: Planlama safhasında göz önünde bulundurmanız gereken diğer önemli husus ise, hedeflerin sistematik bir şekilde takip edilmesidir. Öğrenciliğinizde sadece bir defa, o da sene sonunda sınava tabi tutulduğunuzu düşünün. Ne kadar zorlanırdınız öyle değil mi? Ara sınavlar, sözlüler, dönem ödevleri sınıfı geçme hedefinizde bir ara kontrol noktasıydı ve sizi asıl hedefe hazır duruma getirdiler. Hedeflerinizin ara ara gözden geçirilmesi de benzer bir durumdur. Hedefinizi gündemde ve sıcak tutarlar. Bu sebeple, hedeflerinizle birlikte takviminize işlemeniz gereken bir diğer unsur da, hedeflerinizin gözden geçiriliş duraklarıdır. Özellikle uzun vadeli hedefleriniz için bunu yapmalısınız ki, o uzun vadede hedefinizin varlığı da etkisi de zihninizden uçup gitmesin. Diyelim ki, Youtube’da bir kanal açmak istiyorsunuz ve hedefiniz 1 yıl boyunca 10.000 takipçi kazanmak. Bu hedefi size her ay, ya da her 15 günde 1 hatırlatacak bir hatırlatıcı kurun ve hedefe ulaşma durumunuzu kontrol edin. Hedefinizin neresinde olduğunuzu araştırın. Gidişatınıza göre, hedeflediğinizden biraz daha altta iseniz; nedenlerini düşünürsünüz. Belki daha orijinal içerikler geliştirmeniz, daha sık video yüklemeniz veya daha iyi teknoloji kullanmanız gerekiyordur. Durumunuz aslında o hedefin size uygun olmadığının veya fazla katı olduğunun göstergesi de olabilir. Bu durumda, hedefinizi revize etme, hatta hedeften vazgeçme ihtimalini de düşünebilirsiniz. Daha önceki yazımda söylediğim gibi, hedefler önemlidir ama siz ve hissettikleriniz daha önemlidir. 🙂

Yeni yıl hedeflerimize karar vermeden önce, üzerinde durmamız gereken noktaların hepsini bugüne kadarki yazılarımızda aktarmış olduk. Yarınki yazıda, rutinler hakkında konuşacağız. Çünkü, rutinlerimiz de hayatımıza dahil etmek istediğimiz minik hedeflerdir aslında. Bir süre sonra alışkanlık haline gelirler ve zamanla kaderimizi tayin ederler. Hedefler söz konusu olduğunda, rutinden bahsetmemek olmazdı. Siz de öyle düşünüyorsanız, yarınki yazıda görüşelim!

Sevgiler.BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s