Hedeflerimizle Aynı Gemide Olmak

“Ay’ı hedeflersen ıskaladığında bile yıldızların arasında olursun.” Les Brown

#2019Gelmeden serisinine pazartesi günü başlangıç yapmış; ikinci yazıda yıl boyunca geçerliliğini koruyan hedeflerin sahip olması gereken özelliklere bakmıştık. Serinin bu üçüncü yazısında ise, kendimiz için doğru hedefleri bulmaya çalışacağız. Hedefe ilerleyememenin, ya da yarı yolda hedeften dönmenin bir diğer nedeni de bu çünkü, hedefimizin bizim için doğru olmaması. Bunu ya yolun yarısındayken anlıyoruz, ya da hiçbir zaman anlayamıyoruz. Hedefe giden yol bize o kadar sıkıntı, huzursuzluk veriyor ki kaçacak delik arıyoruz, kaçamayınca da kendimize dönüyor; kabuğumuza çekiliyoruz. Hal böyle olunca, kendimize olan güvenimiz yara alıyor ve başarısızlık hissine kapılıyoruz. Halbuki, ortada ne bir başarısızlık var ne de özgüvenimizi incitecek bir durum. Sadece, ulaşmak istediğimiz yer, bize uygun değildi. Bu dediğim, henüz hedef yolundayken yaşanılan bıkkınlık, üşengeçlik ve sürekli erteleme halinden ötürü hedefi terketmekle aynı şey değil. Bir örnekle açıklayayım, basit olması için yine kilo vermekten yürüyelim. 2019 senesinde, yaza kadar 10 kilo vermeyi hedef koydunuz. Mart ayı geldiğinde basküle çıktınız, henüz 1 kilo bile verememiş olduğunuzu gördünüz. Sebebini düşündüğünüzde, bu hedef için hiçbir aksiyon almamış olduğunuzu farkettiniz. Size neden aksiyon almamış olduğunuzu sorsam, bana nasıl cevap verirdiniz? “Yani… Bilmiyorum ki, aslında o kadar fazla kilom da yok. Beni rahatsız etmiyor. Bu kiloda kendimi iyi hissediyorum aslında. Ama versem de fena olmazdı, bilemiyorum.” Bu şekilde bir cevabın altında yatan şey kararsızlık, emin olmama halidir. Acaba sizin kilonuzdaki birinin, mutlaka kilo vermesi gerektiği gibi çarpık bir fikre kapılmış olabilir misiniz? Instagram’da sürekli karşınıza çıkan sporla ilgili bir motivasyon hesabı mı var? En yakın arkadaşınız, takip ettiğiniz kişiler genellikle kilo vermek için çaba gösteren kimselerse, onlardan etkilenmiş olabilir misiniz?…

Kendinize koyacağınız hedef, kaliteli bir terzide dikilmiş, bedeninize muntazam şekilde oturan bir elbise gibi olmalıdır. Hiçbir pürüzü olmayan, içinize tam anlamıyla sinen. Sizin kim olduğunuzla, hayata baktığınız pencereyle paralellik göstermelidir. Böyle bir hedefi seversiniz veya en azından sevmek için elinizden geleni yaparsınız. Hedefiniz aklınıza geldiğinde, yüzünüz coşkuyla aydınlanır, gözleriniz parlar, etrafınıza ışık saçarsınız. Hedefiniz sizden olmadır, sizindir, sizdir. Böyle bir hedefi nasıl belirleyebileceğimiz için yardımcı olacak birkaç fikri sıralayalım o halde:

Sondan düşünmeye başlayın: Yıl geçti bitti ve 31 Aralık 2019 oldu. Bu tarihteki sizi gözünüzün önüne getirin. Hedefine başarıyla ulaşmış sizi. Nasıl görünüyor, nasıl hissediyor? Hedefini gerçekleştirmiş olmaktan memnun mu? Eğer, bu haliniz hedefini gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorsa, “bunu mutlaka yapmalısın 31 Aralık 2018’teki ben! harika hissediyorum” diyorsa, o hedefi hayatınıza dahil etmeniz kaçınılmazdır.

Herkese söyleyebileceğiniz hedefler belirleyin: Kendi üstünüze oturmayan bir hedefin sonuçlanmasından emin olamayacağınız için, bu hedefi başkalarına dillendirmekten çekinir, kendinize saklarsınız. Kendinize bu esnekliği sağlarsınız çünkü hedefi terkettiğinizde sizi sorgulayacak bir kişinin bile olmaması güven ortamı yaratır. Bu sene koyacağınız hedefler, sadece telefonlarınızda, başucunuzda, çalışma masanızın arkasına yapıştırılmış post-it’lerde olmasın. Paylaşın onları, ailenizle, çevrenizle hatta sosyal medya hesaplarınızda… İlerleyişiniz hakkında bilgilendirin, onlar sormasa bile. Bu keskinlikte bir hedef, hedef olmaya ve uğrunda çaba göstermeye değer bir hedeftir. Hedefe ulaşamayabilirsiniz, sorun yok. Çabanızı kucaklayın ve aynı kişilere bu sefer çabanızdan bahsedin. Hedefleriniz siz olsa bile, sizden önemli değiller inanın. 🙂

İdollerinizi inceleyin: İdolleriniz, sizde büyük hayranlık uyandıran ve davranışlarından, tarzlarından ve karakterlerinden kendinize örnekler aldığınız kişilerdir. Bu nedenle, idol olarak belirlediğiniz kişiler sizin aslında olmak istediğiniz kişi hakkında büyük ölçüde fikir verir. Onların hedeflerine bakarak, varmak istediğiniz noktalar hakkında bir kanıya varabilir ve hedeflerinizi bu doğrultuda belirleyebilirsiniz. Böyle bir çalışmayı sürdürmek için, öncelikle gerçek idollerinizi belirleyin. Bu bir ünlü, bir youtuber, blogger olabileceği gibi; yakın çevrenizden bir arkadaş veya bir aile üyesi de olabilir. İdollerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken, bu kişilerde sizi neyin etkilediğidir. Neden onlara bu kadar hayranlık duyuyorsunuz, hangi özelliklerinden dolayı? Bu soruyu derinlemesine cevapladığınızda, aslında sizin içinizde de varolan, belki bildiğiniz ama önemsemediğiniz veya hiç bilmediğiniz özellikleri belirlemiş olacaksınız. Bir sonraki adımda, idolünüzün ve dolayısıyla sizin bu yönünüzü pekiştirecek olanları düşünebilirsiniz. Örneğin hayranlıkla takip ettiğiniz bir blog var ve sahibi inanılmaz güzel kendin yap projeleri paylaşıyor ve bu özelliği sizi inanılmaz cezbetmiş durumda. O halde, siz de bu sene daha fazla kendin yap projesiyle haşır neşir olmayı düşünebilirsiniz.

Varoluşumuzla, bizi mutlu eden şeylerle, hayallerimizle ve hayata bakış açımızla örtüşen hedefler, bizi ilerleyiş yolunda da daha mutlu ve canlı kılar. Umarım yeni yılda böylesi hedeflerinizi saptar, uğrunda çaba gösterir ve arkanızda bir ışık huzmesi bırakarak ilerlersiniz. O ışık huzmesinin de sizi idolü sayan kimseler için yol gösterici olması dileğiyle… Sevgiler. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s