Yeni Yıl Hedeflerinin Ömrünü Uzatmak – Mümkünse o yılın sonuna kadar:)-

Hedeflerimize, ancak hararetle inandığımız ve gayretle uyguladığımız bir plan aracılığıyla ulaşabiliriz. Başarıya giden başka bir yol yoktur. Pablo Picasso 

Dün, #2019Gelmeden yazı dizisine başlamıştık. Dünkü yazıya ulaşmak isterseniz linki bırakıyorum. Niyetimiz, kapımıza dayanan 2019 senesini kim olarak yaşayacağımızı ve önümüzdeki 365 günü nelerle dolduracağımızı enine boyuna düşünmek… Diyorum ki, bu işe başlamadan yeni yıl hedeflerimizin kaderi, neden çoğunlukla Şubat 15 gelmeden unutulmak oluyor bir araştıralım. Sonrasında da, bu hedefleri tüm sene ayakta tutabilmek için neler yapabileceğimize bakalım.

Hedef koymak, aksiyon planları çıkarmak, değişimi coşkuyla beklemek, işin biraz renkli ve eğlenceli kısmı. O kadar da eğlenceli olmayan kısmı harekete geçmek; ondan biraz daha az eğlenceli kısmı ise tüm yıl boyunca bu hareketi aynı tempo ile sürdürmek. Ne var ki, hedefimiz ne kadar yüreğimizi hoplatırsa hoplatsın; hedefe ulaşana kadar geçen süreç aynı ölçüde yüreğimizi hoplatmıyorsa, hedefe ulaşma şansımız oldukça düşüyor. Bunu “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” adlı kitabında yazar Mark Manson, çok güzel bir örnekle açıklıyor: Yazar, genç yaşlarından itibaren hep bir rock yıldızı olmak istemiş. Kendini konserlerde, kalabalığa karşı gitarını coştururken düşlemiş ve bu düşü onu hep çok heyecanlandırmış. Gel gelelim hiçbir zaman bu hayaline ulaşamamış, yakınından bile geçmemiş. Yazar bu durum için şöyle diyor. “Ben aslında hep sonuç için heyecanlanmışım. Kendimi bir rock yıldızı olarak çok sevmişim ancak, bu mertebeye ulaşana dek geçen süreci sevmemişim. Başarısız deneyimler, sıkışık bir arabada konserlere gitmek, o ağır ekipmanları ellerimle sürüklemek… Bunların hiçbiri beni heyecanlandırmamış…  Buradan yola çıkarak, hedeflerimize onları gerçekleştirene kadar neden tutunamıyoruz sorusunu cevaplamaya çalışalım

1.Gerçekçi Hedefler Koymuyoruz: Belki duymuşsunuzdur: özellikle projeler söz konusu olduğunda, varacağımız hedefin SMART olması beklenir. SMART, İngilizce sözcüklerden (Specific, Measurable, Attainable, Relevant, Timely) oluşmuş bir akrostiş. Türkçe karşılıkları için, Spesifik, Ölçülebilen, Başarılabilir, İlişkili ve Zamana Bağlı diyebiliriz. Şimdi sıklıkla bir yeni yıl hedefi olan “daha sağlıklı olacağım” hedefini, bu terminoloji çerçevesinde değerlendirelim isterseniz:

Spesifik: Hedeflerimiz çok açık, basit ve anlaşılır olmalıdır. Sağlıklı olmak için, yapabileceğimiz onlarca şey var. Yediklerimize dikkat edip, içtiğimiz su miktarını arttırabiliriz. Fiziksel aktiviteyi sürekli hale getirebiliriz. İdeal kilomuzu koruyabilir, ya da o kiloya ulaşmak isteyebiliriz. Sağlıklı olmak için bir sonraki adımımız ne olacak? Birini seçerek ilerleyelim: “Kilo vermek”. Şimdi bunu daha da spesifik hale getirelim: Şu anda kaç kiloyuz, kaç kilo olmayı hedefliyoruz. “Şu an 70 kiloyum ve 56 kilo olmak istiyorum.” diyorsanız spesifik hedefiniz: “14 kilo vermek” oluyor.

Ölçülebilen: “Daha sağlıklı olmak istiyorum” cümlesi ölçülebilir hiçbir nitelik taşımaz. Zaman ilerlediğinde, hedefimize ne kadar yaklaştığımızı kontrol edebilmek için nicel değerler taşıyan bir hedefe ihtiyacımız var. Hedefimizi “14 kilo vermek istiyorum” şeklinde değiştirerek bu ihtiyacı karşılamış oluyoruz.

Başarılabilir: Ulaşmanın imkansıza yakın veya hepten olanaksız olduğu bir hedef, hedef olmaktan çıkar. “Sağlıklı olmak” örneğinden ilerlersek, “Önümüzdeki sene hiçbir şekilde kahve içmeyeceğim.” şeklinde bir hedef, başarı şansı oldukça düşük olan bir hedeftir; özellikle kahveye düşkünseniz. “Ayda 1 adet kahve içeceğim”, “Haftada bir kafeinsiz kahve tüketeceğim” gibi size biraz esneklik tanıyan hedefler başarı şansınızı arttır.

İlişkili: Kendinize koyduğunuz hedefin, sizinle, temel varoluşunuzla, yaşam tarzınızla ve hayallerinizle temelde örtüşmesi gerekir. Ya hedefinize ulaşmak uğrunda, kendinizi başka bir yola sokacaksınız; ya da mevcut yolunuza uygun hedefler seçeceksiniz. Burada, o hedefi ne için istediğiniz sorusu önem kazanıyor. O hedef gerçekleştiğinde ne olacak, mutlu hissedecek misiniz, bunu gerçekten siz kendiniz istediğiniz için mi yapıyorsunuz; başka birinden veya bir trendden etkilenmiş olabilir misiniz? “Sağlıklı olmak istiyorum, bu yüzden önümüzdeki seneyi aletli pilates yaparak geçirmek istiyorum.” Böyle bir hedef koyarken, sporun hangi dalından hoşlandığınızı, kapalı alanda ve birebir olarak spor yapmaktan keyif alıp almayacağınızı düşünüp harekete geçmeniz gerekiyor.

Zamana Bağlı: Her hedef, tamamlanma zamanı ile birlikte anlam kazanır. Hedefiniz olan 14 kiloyu ne zaman vereceksiniz? Belki Haziran ayına kadar, belki kuzeninizin tarihi belli olan düğününe kadar… Hedefinize ulaşmak için zaman belirlemek, o zaman gelinceye kadar durup, hedefinize olan yakınlığı kontrol etmenize olanak verir. Bir yaptırım ve disiplin içerisinde hareket edersiniz, bu da kendinize olan güveninizi perçinler. Diğer türlü, ertelemeleriniz ve en vahimi hedefi umursamamanız kaçınılmaz olur.

2. Hedeflerimizi Kontrol Etmiyoruz: Yeni yılda veya hayatınızın herhangi bir döneminde kendiniz için koyduğunuz hedefler canlanıp hayat bulurlar. Bunu şunun için söylüyorum, hedefler bir kere koyulduktan sonra ilgi beklerler, kontrol edilip, gözden geçirilmek isterler. 1 yıllık bir hedefin varlığından daha iyi olan şey, ilk ayın sonunda bir durup hedefinizi aklınıza getirerek, şu anda bulunduğunuz konum ile başlangıcınızı karşılaştırmanızdır. Bu sebeple, hedefinizi koyduktan sonra, mümkünse bu hedefe dair bir plan da yapın. Kontrolü elden bırakmanıza izin vermeyecek ara kontrol noktaları oluşturun. Ara kontrolleri, hedefin niteliğine göre günlük, haftalık ya da çeyrek dönemler halinde uygulayabilirsiniz. Olanca işinizin arasında hedeflerinizi kontrol etmeyi unutma ihtimalini düşünüyorsanız da, kendinize bir hatırlatıcı sistemi kurmayı düşünebilirsiniz. Bunun için basit bir şekilde telefonunuzun alarm, takvim ve hatırlatıcısını kullanabilirsiniz.

3. Hedeflerimiz Uğruna Nelerden Vazgeçmemiz Gerektiğini Hesaba Katmıyoruz: Konu hedefler, özellikle de yeni yıl hedefleri olduğunda, yapmamız gerekenleri düşünür ve harekete geçeriz. Ancak aklımıza yapamayacaklarımız nadiren gelir. Evet, bir hedef belirlediniz ve harekete geçtiniz. Hedefiniz doğrultusunda ilerlerken, artık yapamaz hale geleceğiniz ve ödün vereceğiniz birçok şey olacak ve belki de en çok bunlardan ötürü kendinizi ızdırap içerisinde bulacak ve hedefinizle vedalaşacaksınız. O yüzden, henüz başlamamışken oturup bu “negatif” kısımları da düşünmekte fayda var. Örneğin kilo vermek istiyorsunuz, 2019’da 14 kilo vereceğinize karar verdiniz. Bunun için neler yapacaksınız? Akşam 8’den sonra birşey yemeyecek misiniz? O zaman cipsiz, çerezsiz, atıştırmalıksız film gecelerine şimdiden merhaba diyin. Kariyeriniz için iyi olacağı düşüncesiyle, o yüksek lisans programına artık bu sene kaydolmaya karar verdiniz. Pekala. Hafta içi iş çıkışı kahve buluşmalarına veda vakti demektir. Ayrıca sınavlarınız ve projeleriniz olacak ki bu da birçok hafta sonu programınızdan ödün vermeyi gerektirir. Hedefinizi bir kez belirledikten sonra, hedefinize ulaşma yolunda hayır diyeceğiniz durumları da zihninizde canlandırabilirseniz, o hedefi hayatınıza ne kadar dahil etmek istediğinizi de o kadar iyi tahayyül edebilirsiniz.

#2019Gelmeden serisinin bu yazında, yeni yıl hedeflerimizin neden yıl içerisinde sekteye uğradığı sorusuna cevaplar bulduk. Cevapları bulduğumuza göre, ömrü uzun hedefler koyabiliriz artık. 🙂 Yarınki yazıda ise, doğru hedefleri nasıl seçeceğimize değineceğiz. Böylelikle, bizim için doğru olan hedeflerle koca bir yıl boyunca birlikte, kol kola ilerleyebileceğiz. Yarına görüşmek üzere, sevgiyle kalın. BV.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s